Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościFinanseWiadomości

FED gasi oczekiwania na szybkie obniżki stóp procentowych

Fed od prawie dwóch lat zmaga się z wysoką inflacją. Stopy procentowe są obecnie wyższe niż od ponad 20 lat. Jednak obniżka kosztów finansowania zewnętrznego nie jest bliska. Rezerwa Federalna USA nie jest jeszcze gotowa na obniżki stóp procentowych. Rezerwa Federalna pozostawiła w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie od ponad dwóch dekad, w przedziale od 5,25 do 5,5 procent. „Inflacja jest w dalszym ciągu zbyt wysoka i nie jest zapewniony dalszy postęp w jej obniżaniu” – powiedział prezes Fed Jerome Powell. Obniżek stóp procentowych prawdopodobnie nie można spodziewać się także na kolejnym posiedzeniu w marcu. Niemniej jednak szef Fed dał jasno do zrozumienia, że ​​obecne stopy procentowe „prawdopodobnie osiągnęły swój szczyt” i spodziewane są obniżki stóp w tym roku.

Od marca 2022 r. Fed w ramach walki z inflacją podniósł swoją podstawową stopę procentową o ponad pięć punktów procentowych w rekordowym tempie, ale ostatnio zaprzestał dostosowywania śruby stóp procentowych. Do gwałtownej inflacji przyczynił się m.in. wzrost cen energii po rosyjskim ataku na Ukrainę. Banki centralne zmieniają stopy procentowe w walce z wysokimi cenami konsumenckimi. Jeśli stopy procentowe wzrosną, osoby prywatne i przedsiębiorstwa będą musiały wydawać więcej na pożyczki lub pożyczać mniej pieniędzy. Wzrost spowalnia, firmy nie mogą w nieskończoność przenosić wyższych cen – a w idealnym przypadku stopa inflacji spada.

Gospodarka amerykańska rosła mocniej niż oczekiwano

Dla Fed ważne jest znalezienie właściwej równowagi. Bo jeśli stopy procentowe będą zbyt wysokie, istnieje ryzyko recesji. Zgodnie z oczekiwaniami, szybkie podwyżki stóp procentowych przez Fed zahamowały wzrost w największej gospodarce. Jednak ostatnie dane gospodarcze pozytywnie zaskoczyły ekonomistów – i prawdopodobnie także bankierów centralnych. Jesienią ubiegłego roku gospodarka amerykańska rosła silniej, niż oczekiwano. Dobre dane gospodarcze zmniejszają presję na Fed, aby szybko znacząco obniżył stopy procentowe, mimo że inflacja już spadła. W środę Powell starał się pozostawić wszystkie opcje otwarte.

„Amerykańscy konsumenci znów są bardziej optymistyczni w obliczu solidnego rynku pracy” – wyjaśnił Friedrich Heinemann, ekonomista w instytucie badań ekonomicznych ZEW. Gospodarka amerykańska przetrwała agresywną podwyżkę stóp procentowych bez tzw. twardego lądowania. Z tego właśnie powodu Fed nie spieszy się obecnie z dokonaniem pierwszych obniżek stóp procentowych , stwierdził Heinemann. „Gospodarka również radzi sobie z obecnym poziomem stóp procentowych, a inflacja nawet ponownie wzrosła w grudniu. To nie jest konstelacja do szybkich i ostrych obniżek stóp procentowych”.

Inflacja cen w USA nieoczekiwanie znacząco przyspieszyła w grudniu. Ceny konsumpcyjne wzrosły o 3,4 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. W listopadzie stopa wyniosła 3,1 proc. Rezerwa Federalna USA dąży do stabilności cen na poziomie 2 procent w średnim okresie. Utrzymanie inflacji pod kontrolą to klasyczne zadanie banków centralnych. Latem 2022 r. stopa inflacji w USA zawsze przekraczała 9 procent i była najwyższa od około czterdziestu lat.

„Będziemy polegać na danych”

Prezes Fed Powell wielokrotnie nawoływał do ostrożności, a teraz ponownie stwierdził, że nie można jeszcze ogłosić zwycięstwa w walce z inflacją. „Gdyby inflacja miałaby ponownie nieoczekiwanie wzrosnąć, musielibyśmy na to zareagować”. Nie wykluczył pozostawienia stóp procentowych na wysokim poziomie na dłużej. Nie chcesz niczego przyspieszać. „Będziemy zależni od danych” – powiedział Powell. Odnosząc się do możliwej obniżki stóp procentowych pod koniec marca, powiedział: „Nie sądzę, aby był to najbardziej prawdopodobny przypadek”. W grudniu decydenci Fed oczekiwali, że średnia główna stopa procentowa w tym roku wyniesie 4,6%. Sugeruje to około trzech obniżek stóp procentowych w 2024 r.

Inflacja w USA napędzana jest przede wszystkim silnym popytem i silnym rynkiem pracy. Silny rynek pracy generalnie utrudnia Fedowi walkę z inflacją, ponieważ powoduje to wzrost płac. Problem w tym, że popyt na pracowników w dalszym ciągu przewyższa podaż dostępnych pracowników, mówi Powell.

Perspektywa utrzymania się na razie wysokich stóp procentowych niepokoiła uczestników rynku na amerykańskich giełdach w środę. Najsłynniejszy indeks Wall Street, Dow Jones Industrial, który na początku notowań osiągnął rekordowy poziom nieco poniżej 38 600 punktów, zamknął się słabo. S&P 500 i oparta na technologii giełda Nasdaq pogłębiły swoje straty i zamknęły notowania na dziennych minimach. Tymczasem dolar amerykański wzrósł w stosunku do euro.

Polecane artykuły
AktualnościCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Polacy planują majówkę i urlop a cyberprzestępcy podszywają się pod Airbnb

AktualnościITWiadomości

Ultimatum Komisji Europejskiej dla Tiktok

AktualnościWiadomości

Mistral planuje pozyskać pięć miliardów dolarów

AktualnościWiadomości

Adidas zachwyca swoich akcjonariuszy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: