Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Europejski futbol znów dobrze zarabia

Powrót kibiców na stadiony podniósł obroty europejskiej szlachty piłkarskiej z powrotem do poziomu sprzed koronakryzysu. Według firmy audytorsko-konsultingowej Deloitte, 20 najlepszych klubów o najwyższych obrotach dla mężczyzn osiągnęło w sezonie 2021/22 łączne przychody na poziomie 9,2 mld euro. Odpowiadało to wzrostowi sprzedaży o 13 procent w porównaniu z poprzednim sezonem (8,2 miliarda euro). Przychody z dnia meczowego wzrosły ze 111 milionów euro w sezonie 2020/21 do 1,4 miliarda euro w zeszłym sezonie.

Tak wynika z 26. edycji raportu Deloitte „Football Money League”, który został opublikowany w czwartek w Londynie. Rekord z sezonu 2018/19 wynoszący 9,3 mld euro został właśnie przekroczony. „Europejski futbol jest na dobrej drodze. Łączne obroty 20 europejskich klubów piłkarskich o najwyższych obrotach mogą już w przyszłym roku zbliżyć się do 10 miliardów” – powiedział Stefan Ludwig , partner i szef Sport Business Group.

Główne kluby kobiecej piłki nożnej w Europie osiągnęły średnio 2,4 mln euro zysków w sezonie 2021/22, pozostając daleko w tyle za drużynami męskimi. To też wynika z raportu Deloitte. 15 z 17 ankietowanych topowych klubów przekazało informacje o sytuacji finansowej swoich drużyn kobiecych. W związku z tym wygenerowali całkowity zysk w wysokości około 35,9 mln euro.

Według Deloitte kobieca drużyna FC Barcelony wygenerowała największe przychody spośród badanych drużyn. Po dwóch finałach Ligi Mistrzów w 2021 i 2022 roku klub był w stanie zarobić około 7,7 mln euro. Za nimi plasują się Manchester United (6 mln euro), Manchester City (5,1 mln euro) i Paris Saint-Gemain (3,6 mln euro). FC Bayern Monachium jest jedyną niemiecką drużyną na liście. Z 1,7 mln euro klub zajmuje 8. miejsce w środku pola.

Na początku 2020 roku pandemia koronawirusa mocno uderzyła także w profesjonalną piłkę nożną. W wielu krajach mecze zostały odwołane lub odbywały się bez widzów. Spadły też przychody z mediów. Ogólnie rzecz biorąc, doprowadziło to do spadku sprzedaży, nawet w najlepszych klubach.

W kategorii mężczyzn rekordziści Niemiec, Bayern Monachium i Borussia Dortmund, wypadli z tabeli: Monachium straciło trzy miejsca z łączną sprzedażą 653,6 mln euro (poprzedni sezon: 611,4 mln) i zajmuje szóste miejsce. BVB zajmuje 13. miejsce z obrotami w wysokości 356,9 mln euro (337,6 mln). W zeszłym roku Westfalczycy byli na dwunastym miejscu. Bayern i Borussia to jedyne niemieckie kluby w pierwszej dwudziestce. Jednym z powodów, dla których spadły, jest to, że inne ligi otwierały stadiony wcześniej.

Premiere League po raz kolejny dominuje w „Money League” i jest reprezentowana przez jedenaście klubów. Mistrz Anglii Manchester City pozostał na szczycie z 731 milionami euro (644,9 miliona). W ubiegłym roku klub trenera Pepa Guardioli po raz pierwszy zajął pierwsze miejsce wśród piłkarskich gigantów finansowych. Drugi jest wciąż Real Madryt z 713,8 mln euro (640,7 mln). Nowym trzecim jest Jürgen Klopps FC Liverpool z 701,7 mln euro (550,4 mln).

Podobnie jak w przypadku mężczyzn, kluby angielskie dominują również w kobiecej „Money League”. W sumie reprezentowanych jest dziewięć klubów z Premiere League. Ponadto można znaleźć trzy kluby hiszpańskie i po jednym klubie z Włoch , Francji i Niemiec .

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

7 korzyści z profesjonalnej obsługi kadrowo-płacowej dla Twojej firmy

AktualnościWiadomości

AI jako tłumacz: czy już nigdy nie będziemy musieli uczyć się języka?

AktualnościWiadomości

Spadające ceny samochodów elektrycznych powodują wzrost stawek leasingowych

AktualnościWiadomości

Europejscy producenci narzekają na niebezpieczne zabawki w Temu

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: