Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Elon Musk ponownie najbogatszym człowiekiem na świecie

Szef Tesli Elon Musk  i szef LVMH Bernard Arnaul walczą w tym roku w znakomitym wyścigu na szczycie indeksu miliarderów Bloomberg. Dopiero w grudniu prezes francuskiej luksusowej grupy zastąpił amerykańskiego miliardera na szczycie najbogatszych ludzi świata – spółki technologiczne przeżywały wówczas trudności, ceny ich akcji znalazły się pod presją. Sektor dóbr luksusowych, a tym samym akcje LVMH okazały się znacznie bardziej odporne na skutki inflacji.

W środę ekstrawertyczny szef Tesli, który jest także właścicielem Twittera, zepchnął Arnaulta z najwyższej pozycji. Przyczyny należy szukać głównie na giełdzie: od początku roku akcje Tesli wzrosły o około 66 proc., znacząco zwiększając aktywa Elona Muska – dokładnie o 55,3 mld dolarów, jak donosi Bloomberg. Chociaż w tym samym okresie udział LVMH również wzrósł dwucyfrowo, w żadnym wypadku nie był tak silny, jak akcje producenta samochodów elektrycznych. Pod koniec ubiegłego roku Musk posiadał około 13,4 procent Tesli.

Fortuna Muska jest obecnie wyceniana na 192,3 miliarda dolarów, według Bloomberga, podczas gdy biznesowa agencja informacyjna oszacowała wartość netto Arnaulta na 186,6 miliarda dolarów. Według Bloomberga akcje Tesli stanowią 71 procent majątku Elona Muska.

Analitycy uważają, że jednym z powodów słabszych notowań akcji LVMH jest słabnąca wiara inwestorów w ożywienie w sektorze dóbr luksusowych, w miarę narastania oznak spowolnienia wzrostu gospodarczego – szczególnie w Chinach, które są uważane za ważny rynek dla towarów luksusowych ma zastosowanie. Jest to jeden z powodów, dla których akcje LVMH ponownie znalazły się pod presją i od kwietnia straciły na wartości około 10 procent.

Za Muskiem i Arnaultem w rankingu Bloomberg  uplasowali się szef Amazon Jeff Bezos (144 mld dolarów), założyciel Microsoftu Bill Gates (125 mld dolarów) i Larry Ellison (118 mld dolarów), założyciel grupy oprogramowania Oracle.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZarządzanie

Co motywuje wielu dyrektorów generalnych, takich jak Elon Musk?

AktualnościITTechnologieWiadomości

Chipowy gigant TSMC zaskakuje skokiem zysków

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Sprzedaż samochodów w Europie na najwyższym poziomie od pięciu lat

AktualnościFinanseWiadomości

Capital One przekaże 265 miliardów dolarów, aby zostać liderem kart kredytowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły