Co chiński raport na temat handlu zagranicznego oznacza dla świata?

Aktualnoście-commerceWiadomości

Ekonomiści uważają Niemcy za źle przygotowane na Trumpa

Ekonomiści uważają, że Niemcy nie są dobrze przygotowane na wybór Donalda Trumpa (78 l.) na prezydenta USA. W ocenie opublikowanej w środę przez monachijski instytut Ifo stwierdziło to 85 procent ze 180 ankietowanych profesorów ekonomii w Niemczech.

Prawie 90 proc. obawia się, że polityka handlowa USA pod rządami Trumpa będzie miała negatywny wpływ na wzrost gospodarczy w tym kraju. „Niemiecka gospodarka jest silnie zorientowana na eksport i dlatego szczególnie mocno odczuje planowaną protekcjonistyczną politykę handlową pod rządami Trumpa” – powiedział ekspert Ifo Niklas Potrake .

Dodatkowe cła dla Chin

Trump ogłosił już cła w wysokości 25 procent na import z sąsiedniej Kanady i Meksyku, a Chiny zostaną dotknięte dodatkowymi cłami w wysokości 10 procent. „To sugeruje, że będzie on również używał ceł jako środka nacisku na UE” – powiedział ekonomista i dyrektor Fundacji Rockwool z siedzibą w Berlinie, Christian Dustmann . „Na przykład nakłonienie UE do wzięcia udziału w oczekiwanym kursie przeciwko Chinom”. Stawiałoby to Niemcy i Unię Europejską przed nieprzyjemnym dylematem.

Wraz z Jamiesonem Greerem (44 l.) Trump wprowadził do swojego nowego gabinetu także zwolennika twardej polityki celnej wobec Chin . Greer był już szefem sztabu ówczesnego przedstawiciela handlowego USA Roberta Lighthizera (77 l.) podczas pierwszej kadencji Trumpa, który wymusił wprowadzenie ceł „fazy 1” w wojnie handlowej z Chinami w styczniu 2020 r. i renegocjował Północnoamerykańską umowę o wolnym handlu z Kanadą i Meksyk.

Ponad 40 procent uczestników ankiety Ifo oczekuje, że Trump zapewni silniejszy wzrost gospodarczy w USA. Jednak 11 procent ekonomistów widzi bardzo negatywne konsekwencje dla wzrostu gospodarczego w Europie, w przypadku Niemiec odsetek ten wynosi 20 procent. Stany Zjednoczone są zdecydowanie największym odbiorcą towarów „Made in Germany”: prawie dziesięć procent sprzedaży eksportowej niemieckiego przemysłu pochodzi z biznesu amerykańskiego.

Oprócz wpływu na wzrost gospodarczy, eksperci zostali zapytani o konsekwencje dla poszczególnych obszarów współpracy międzynarodowej. „Również w tym przypadku obraz był wyjątkowo pesymistyczny” – stwierdził Instytut Ifo. Ponad 90 proc. uczestników spodziewa się, że wraz z wyborem Trumpa pogorszą się warunki przeciwdziałania zmianom klimatycznym, w polityce handlowej i współpracy w organizacjach międzynarodowych.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

P&C Düsseldorf chce przejąć sieć tekstylną Sinn

AktualnościWiadomości

Majątek miliarderów rośnie coraz szybciej

AktualnościWalutyWiadomości

Rodzina Trumpów zasila giełdy kryptowalut własnymi monetami

Aktualnoście-commerceWiadomości

Dlaczego Kanał Panamski jest tak cenny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *