Według wtajemniczonych Europejski Bank Centralny (EBC) wezwał niektóre banki do uważnego monitorowania aktywności na platformach mediów społecznościowych. Celem jest ustalenie, czy nastąpiło pogorszenie nastrojów, które mogłoby wywołać panikę na rachunkach, powiedziało agencji informacyjnej Reuters dwóch menadżerów banków zaznajomionych z tym procesem. Po upadkach Silicon Valley Bank i First Republic Bank w marcu 2023 r. europejskie organy nadzoru zwróciły większą uwagę na sytuację płynnościową instytucji finansowych. EBC odmówił komentarza.
Do upadku amerykańskich banków przyczynił się fakt, że klienci błyskawicznie rozliczyli swoje konta. Kiedy w marcu upadł Silicon Valley Bank, w ciągu zaledwie pięciu godzin tymczasowo wycofano z banku depozyty o wartości 42 miliardów dolarów. Szybkość, z jaką klienci opróżniali wówczas swoje konta, wywołała ogólnoświatową debatę na temat tego, czy banki są w stanie wytrzymać tak nagłe szoki płynnościowe przy obecnych regulacjach.
Nadzorczyni bankowa EBC, Elizabeth McCaul, zwróciła uwagę, że należy zwrócić większą uwagę na ryzyko dla płynności i kapitału stwarzane przez media społecznościowe. Prezes Bundesbanku Joachim Nagel (57) opowiedział się za zbadaniem, czy konieczne jest zaostrzenie przepisów nadzorczych.
W odpowiedzi na prośby EBC, skierowane konkretnie do niektórych banków, duża europejska instytucja utworzyła zespół, powiedział jeden z informatorów. Powinien on zgłosić to do działu finansowego banku w przypadku pojawienia się znacznej liczby negatywnych raportów. Następnie zostanie oceniony wpływ na depozyty.