Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościTechnologieWiadomości

Dziesięć minut w kosmosie za 28 milionów dolarów

 

Miejsce na pierwszy załogowy lot kosmiczny nowej kapsuły kosmicznej firmy Blue Origin zostało sprzedane na aukcji za 28 milionów dolarów. Początkowo nie było jasne, czy zwycięski oferent był na aukcji w sobotę. Lot rakietą „New Shepard” ma wystartować 20 lipca. Szef Amazona Jeff Bezos, który założył Blue Origin, chce zająć miejsce w kapsule razem ze swoim bratem Markiem.

Po wystrzeleniu statek kosmiczny powinien przyspieszyć do ponad 3700 kilometrów na godzinę w ciągu dwóch minut. Nieważkość powinna rozpocząć się po trzech minutach, zanim kapsuła osiągnie wysokość ponad 100 kilometrów nad ziemią. Dla porównania: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS leci 400 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Po wzniesieniu astronauci mają ponownie wejść w ziemską atmosferę, a „New Shepard” ma wylądować na pustyni w Teksasie, spowalniany przez duże spadochrony. Ogólnie lot powinien zająć tylko około 10 minut.

Aukcja ogłoszona tydzień temu rozpoczęła się w sobotę od oferty 4,8 miliona i szybko przekroczyła 20 milionów dolarów. Ostateczna oferta wyniosła 28 milionów dolarów – co stanowi wartość około 45 000 za sekundę lotu. W sumie 20 lipca w kapsule powinny zasiąść cztery osoby. Tożsamość zwycięskiego oferenta ma zostać ujawniona w najbliższych tygodniach, a także ustalona zostanie czwarta osoba.

Blue Origin ostatnio testował kapsułę astronautów w połowie kwietnia. Osiągnął wysokość około 105 kilometrów przed powrotem na Ziemię. Po raz pierwszy pracownicy firmy ćwiczyli także niektóre zadania astronautów przed startem i po lądowaniu. Właściwy lot testowy pozostał jednak bezzałogowy – „New Shepard” nigdy nie latał z ludźmi na pokładzie.

Oprac. Andrzej Mroziński

 

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Branżę modową czekają rewolucyjne zmiany

AktualnościWiadomości

W Polsce jest ponad milion legalnie pracujących cudzoziemców

AktualnościWiadomości

Daimler Truck korzysta z wyższych cen

AktualnościWiadomości

Siemens jest na minusie po raz pierwszy od 12 lat

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: