Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Dlaczego cena złota nagle wzrosła?

Wojna na Ukrainie , kryzys energetyczny, obawy przed recesją – otoczenie w ostatnich miesiącach zostało stworzone dla klasycznej „kryzysowej waluty”, jaką jest złoto. Wielu inwestorów mogło już dawno postawić na wzrost ceny złota, ale na początku tak się nie stało. Krótko po rosyjskim ataku na Ukrainę cena złota gwałtownie wzrosła do ponad 2000 dolarów za uncję na krótki czas. Jednak pod koniec października spadła do niewiele ponad 1600 dolarów za uncję, czyli około 20 procent.

Ale w międzyczasie rozwój zmienił kierunek. Od początku listopada cena złota wzrosła o prawie 10 proc. Cenny metal kosztuje teraz ponownie 1770 USD za uncję – najwyżej od trzech miesięcy.

Główną przyczyną odwrócenia są zmienione oczekiwania rynku finansowego co do polityki stóp procentowych w USA. Ostatnie sygnały w USA wskazują na spowolnienie tam inflacji. Na przykład w październiku stopa inflacji w USA spadła do 7,7 proc . We wrześniu było to nadal 8,2 proc. Był to czwarty miesięczny spadek z rzędu, który również wywołał silne wzrosty na rynku akcji. Powód: W obliczu niższych stóp inflacji Rezerwa Federalna USA może być w stanie spowolnić podwyżki stóp procentowych. Większa płynność jest zwykle odbierana jako dobra wiadomość na giełdzie, ponieważ może podnieść ceny.

Jednak z punktu widzenia nabywców złota kluczowe jest to, że niższe stopy procentowe zmniejszają również atrakcyjność papierów wartościowych o stałym dochodzie, takich jak obligacje, które inwestorzy postrzegają jako konkurencję dla złota. Oraz: jeśli Rezerwa Federalna USA zwolni politykę stóp procentowych, dolar straci na atrakcyjności – kurs spadnie. Waluta amerykańska jest uważana za szczególnie ważny czynnik wpływający na cenę złota, ponieważ metal szlachetny jest zwykle sprzedawany w dolarach. Tak więc dla inwestorów spoza dolara złoto staje się tańsze, gdy dolar staje się tańszy, co z kolei napędza popyt na złoto. Dlatego spadek wartości dolara często prowadzi do wzrostu cen złota.

W ostatnich miesiącach dolar gwałtownie zyskiwał na skutek rosnących stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Na przykład czasami osiągał parytet z euro, więc dolar był wart tyle, co euro. Na początku 2021 roku jedno euro kosztowało ponad 1,20 dolara. Ostatnio jednak kurs wymiany euro do dolara również uległ odwróceniu: od początku listopada euro zyskało ponownie znaczną przewagę.

Eksperci widzą bezpośredni związek między niedawną słabością dolara a rosnącą ceną złota. Według Markusa Blaschzoka , głównego analityka w domu inwestycyjnym Solit Management zajmującym się metalami szlachetnymi, wzrost cen metali szlachetnych i akcji wydobywczych w ostatnich tygodniach został wywołany przez „historycznie silny spadek kursu dolara amerykańskiego”. Indeks USD spadł o prawie 4 procent w handlu w poprzednim tygodniu po spadku o 4 procent w piątek, napisał Blaschzok w komentarzu. Cena złota wzrosła następnie o 97 dolarów amerykańskich, czyli 5,25 procent w ciągu jednego tygodnia handlowego. Cena srebra również gwałtownie wzrosła o ponad 4 procent.

Jednak interakcja cenowa nie jest jedynym punktem, w którym złoto i dolar amerykański stykają się. Jednocześnie oba aktywa konkurują o względy banków centralnych, które szukają bezpiecznych inwestycji dla swoich rezerw walutowych. Wydaje się, że ostatnio w niektórych bankach centralnych doszło do ponownego przemyślenia tej kwestii.

Jak informowało kilka tygodni temu stowarzyszenie branżowe World Gold Council (WGF), banki centralne w różnych krajach na całym świecie znacznie zwiększyły zakupy złota w trzecim kwartale. Od lipca do września br. banki centralne kupiły prawie 400 ton złota. Według WGF było to ponad cztery razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Zakupy przez banki centralne są zatem na najwyższym poziomie w tym roku od 1967 r., kiedy dolar był nadal wspierany przez złoto.

Według WGF, wśród banków centralnych kupującymi w III kwartale br. były instytuty z Turcji i Kataru. Według stowarzyszenia branżowego niektóre zakupy również trzeba było oszacować, co nie jest niczym niezwykłym. Nie wszystkie banki centralne publikują swoje działania na rynku złota, te w Chinach czy Rosji zazwyczaj tego nie robią.

„Niezachodnie banki centralne prawdopodobnie chcą bardziej zdywersyfikować swoje rezerwy walutowe, w szczególności zmniejszyć zależność od dolara amerykańskiego” – wyjaśnia Thorsten Polleit, główny ekonomista Degussa Goldhandel. Z jednej strony zapewne istnieją obawy o dalszą utratę siły nabywczej dolara, podobnie jak wielu innych zachodnich walut, takich jak euro, funt szterling czy dolar kanadyjski. Z drugiej strony, według Polleit, dokonuje się ponownej oceny ryzyka politycznego. „Zamrożenie rosyjskich rezerw walutowych bardzo jasno pokazało wielu krajom i inwestorom, że Stany Zjednoczone wykorzystują dolara amerykańskiego do celów politycznych”, mówi. „Inwestycje w dolarach amerykańskich mogą zatem zostać skonfiskowane w pewnych okolicznościach”. Zdaniem eksperta posiadanie fizycznego złota nie podlega takim zagrożeniom. Jest to „quasi naturalna rezerwa walutowa”.

Według Polleita trend ten prawdopodobnie się utrzyma: banki centralne i inwestorzy będą nadal starać się nie dopuścić do wymknięcia się swojej zależności od dolara amerykańskiego lub jej zmniejszenia. „Dotyczy to na przykład krajów BRICS, ale także wielu innych mniejszych krajów” – mówi. „Coraz więcej banków centralnych zdaje sobie sprawę, że wytwarzane przez nie złe pieniądze nie są wiarygodne, że nie są dobrym środkiem przechowywania wartości – stąd rosnące zainteresowanie posiadaniem złota”.

Jest jednak mało prawdopodobne, aby w dającej się przewidzieć przyszłości dolar stracił swoją pozycję najważniejszej waluty świata. „Na razie dolar amerykański jest i pozostanie światową walutą rezerwową” – zapewnia Polleit.

Polecane artykuły
AktualnościCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Polacy planują majówkę i urlop a cyberprzestępcy podszywają się pod Airbnb

AktualnościITWiadomości

Ultimatum Komisji Europejskiej dla Tiktok

AktualnościWiadomości

Mistral planuje pozyskać pięć miliardów dolarów

AktualnościWiadomości

Adidas zachwyca swoich akcjonariuszy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: