Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

Czym jest tokenizacja?

 

Wprowadzenie płatności online wymaga przestrzegania wielu zasad i aspektów prawnych. Znaczna ich część dotyczy m.in. specjalnych standardów bezpieczeństwa danych, posiadaczy kart płatniczych. Dlatego powszechnie wykorzystywaną technologią jest szyfrowanie danych lub tokenizacja. Czym jest ten drugi proces?

Tokenizacja = bezpieczeństwo danych

Tokenizacja to proces zastępowania wrażliwych danych unikalnymi symbolami identyfikacyjnymi. Na przykład prawdziwy numery karty płatniczej przekształcany jest w losowy 16-znakowy kod alfanumeryczny, w którym zachowana jest jedynie prawdziwość czterech ostatnich cyfr z karty. Takie tokeny zachowują wszystkie niezbędne informacje o płatności i zlecającym, bez narażania ich bezpieczeństwa.

Tokenizacja ma na celu zminimalizowanie ilości danych, które firma musi mieć pod ręką. Między innymi dlatego stała się popularnym sposobem dla małych i średnich firm na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji kartami kredytowymi i transakcji e-commerce. Jednocześnie skupia się na zminimalizowaniu kosztów oraz spełnianiu zgodności z normami i przepisami prawa.

Przykłady tokenizacji

Teoretycznie technologii tokenizacji można używać do wszelkiego rodzaju wrażliwych danych, w tym transakcji bankowych, dokumentacji medycznej, rejestrów karnych, wniosków kredytowych, obrotu akcjami i rejestracji wyborców. W większości przypadków na tokenizacji może skorzystać każdy system, który chce zachować poufność informacji.

Tokenizacja jest używana głównie w branży kart płatniczych, gdzie zapewnia ochronę danych kart kredytowych, informacji o koncie bankowym i nie tylko. Często jest wykorzystywana do ochrony wrażliwych danych obsługiwanych przez systemy płatności takie jak https://www.dotpay.pl/. Przypadki użycia przetwarzania płatności, które tokenizują poufne dane karty kredytowej, obejmują m.in. portfele elektroniczne, takie jak Google Pay i Apple Pay.

Korzyści z tokenizacji

Tokenizacja ma wiele zalet, w tym bezpieczeństwo wykonywania transakcji i trudności w pozyskaniu poufnych informacji przez niepożądane osoby. Nawet jeśli dane zostaną skradzione, nie można ich przywrócić do normalnej postaci, więc są bezużyteczne dla atakujących.

Kolejną zaletą tokenizacji jest jej zdolność do dobrej współpracy ze starszymi systemami płatności. Nawet jeśli aplikacja i baza danych zostały utworzone dawno i są używane przez lata, informacje w nich zabezpieczone mogą zostać poddane tokenizacji bez konieczności ponownego tworzenia lub odświeżana aplikacji. Wiele metod płatności, takie jak te dostępne w serwisie Dotpay (https://www.dotpay.pl/metody-platnosci) wykorzystuje tokenizację jako metodę zabezpieczenia danych.

Ponadto technologia ta zużywa mniej zasobów niż szyfrowanie i ma mniejszą szansę na niepowodzenie w porównaniu z innymi metodami maskowania danych. Sprawia, że ​​branża płatności jest wygodniejsza i napędza popularność nowych technologii takich jak portfele elektroniczne.

Podsumowując, tokenizacja zwiększa zaufanie klientów, ponieważ poprawia zarówno bezpieczeństwo, jak i szybkość płatności.

Polecane artykuły
AktualnościInwestycjeWiadomości

Czy inwestowanie w produkty luksusowe może chronić przed inflacją?

AktualnościWiadomości

Pandemia kosztowała niemiecką gospodarkę 350 miliardów euro

AktualnościITWiadomości

W jaki sposób małe i średnie przedsiębiorstwa korzystają z internetu?

AktualnościWiadomości

Jak obniżyć koszty energii i ogrzewania domu

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: