Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościWiadomości

Czy Elon Musk stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA?

Zakup Twittera przez Elona Muska – i związane z nim wstrząsy – trafiły ostatnio na pierwsze strony gazet. Ale oprócz masowych zwolnień i wątpliwych pomysłów na subskrypcje, w centrum uwagi staje się również finansowanie wielomiliardowego biznesu.

Teraz Biały Dom również skomentował kompleks. Prezydent USA Joe Biden okazał się otwarty na zbadanie przez amerykańskie władze zagranicznych interesów gwiazdorskiego przedsiębiorcy Muska. „Myślę, że współpraca Elona Muska i relacje techniczne z innymi krajami są warte zbadania” – powiedział Biden w środę w Waszyngtonie.

Nie chce sugerować, że Musk robi coś złego. Jednak egzamin jest w porządku. Zapytano Bidena, czy postrzegał Muska jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Musk prowadzi między innymi producenta samochodów elektrycznych Tesla i firmę kosmiczną SpaceX , a ostatnio kupił serwis internetowy Twitter.

Dla Tesli ważnym rynkiem są Chiny , gdzie firma posiada dużą fabrykę. W wyniku przejęcia Twittera o wartości około 44 miliardów dolarów Musk otrzymał pieniądze od saudyjskiego księcia Alwaleeda bin Talala, spółki zależnej katarskiego państwowego funduszu inwestycyjnego i giełdy kryptowalut Binance, która została pierwotnie założona w Chinach.

Washington Post poinformował tydzień temu , że Departament Skarbu poprosił Twittera o więcej informacji na temat roli takich inwestorów. W szczególności chodzi o to, czy mogliby uzyskać dostęp do informacji takich jak dane użytkownika. Dostęp do danych Amerykanów z krajów trzecich jest poważnym problemem władz USA i już skłonił je do podjęcia działań przeciwko popularnej aplikacji wideo Tiktok, należącej do chińskiej grupy Bytedance .

Miliarder z branży technologicznej Musk również wywołał poruszenie kilka tygodni temu dwoma postępami w polityce zagranicznej, które przyniosły mu krytykę. Zasugerował uczynienie Tajwanu „specjalnym regionem administracyjnym” pod chińskimi rządami. Rząd w Tajpej odrzucił to jako niedopuszczalne.

Musk wezwał także Ukrainę do zrezygnowania z nielegalnie anektowanego przez Rosję Krymu i wyrażenia zgody na referendum nadzorowane przez ONZ na jej terytoriach należących do Rosji.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Chiny popsuły bilans Apple

AktualnościWiadomości

Rekordowy zysk Ferrari

AktualnościWiadomości

Wyniki kwartalne Amazona rozczarowały udziałowców

AktualnościWiadomości

Inflacja nie powstrzymuje Polaków przed podróżowaniem

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: