Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AIAktualnościChinyWiadomości

Chiny są światowym liderem w wykorzystaniu generatywnej sztucznej inteligencji

Według badania nigdzie indziej generatywna sztuczna inteligencja  (AI) nie jest wykorzystywana tak szeroko jak w Chinach. Jak wynika z sondażu opublikowanego we wtorek przez firmę programistyczną SAS i dom badawczy Coleman Parker, w ChRL 83 proc. firm korzysta z tej technologii, wśród 1600 decydentów z 16 krajów i wielu branż. 

USA , gdzie obecny szum wokół sztucznej inteligencji rozpoczął się wraz z publikacją ChatGPT pod koniec 2022 r., wskaźnik ten wynosi 65 procent, a średnia dla wszystkich respondentów wynosi 54 procent. Dobry miesiąc temu SAS i Coleman Parker przedstawili dane liczbowe dla Niemiec. W tym kraju 57 procent firm korzystało z ChatGPT & Co. Eksperci przez generatywną sztuczną inteligencję rozumieją programy, które samodzielnie tworzą nowe treści, takie jak teksty, obrazy czy filmy, w oparciu o kilka poleceń i opierają się na informacjach z Internetu. Wyniki obecnego badania podkreślają wysiłki PRL na rzecz przyspieszenia rozwoju tej technologii.

Według danych opublikowanych w zeszłym tygodniu przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (Wipo), w latach 2014–2023 w Chinach zgłoszono ponad 38 000 patentów związanych z tą technologią. W USA w tym samym okresie było tylko 6276 patentów, choć rząd w Waszyngtonie stara się spowolnić rozwój technologiczny i militarny Chin poprzez ograniczenia eksportu niektórych towarów i usług. W badaniu kontynuowano, Chiny są światowym liderem w nadzorze AI. Oprogramowanie tworzy szczegółowe profile osób, łącząc i analizując dane dotyczące komunikacji i ruchu z innymi dostępnymi informacjami.

Grozi to naruszeniem prywatności, ponieważ osoby, których to dotyczy, nie mają wglądu w to, jakie dane są gromadzone i w jaki sposób są wykorzystywane, ostrzegł Udo Sglavo, ekspert ds. sztucznej inteligencji w SAS. „Algorytmy oprogramowania monitorującego AI są zwykle uważane za tajemnicę firmową i są nieprzejrzyste. Utrudnia to pociągnięcie dostawców do odpowiedzialności za niewłaściwe użycie lub błędy. W Europie „ustawa o sztucznej inteligencji” zabrania wykorzystywania sztucznej inteligencji do takich celów.
Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZarządzanie

Co motywuje wielu dyrektorów generalnych, takich jak Elon Musk?

AktualnościITTechnologieWiadomości

Chipowy gigant TSMC zaskakuje skokiem zysków

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Sprzedaż samochodów w Europie na najwyższym poziomie od pięciu lat

AktualnościFinanseWiadomości

Capital One przekaże 265 miliardów dolarów, aby zostać liderem kart kredytowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły