Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościChinyWiadomości

Chiny odnotowują największy spadek cen od 14 lat

Ceny konsumpcyjne w Chinach spadły czwarty miesiąc z rzędu. Narodowy Urząd Statystyczny w Pekinie podał w czwartek w styczniu deflację na poziomie 0,8 proc. – najwyższy poziom od 14 lat. Sytuacja ta jest niebezpieczna dla i tak już słabnącej gospodarki kraju, ponieważ konsumenci mają tendencję do opóźniania wydatków, gdy ceny spadają.

Polecane treści zewnętrzne
Tutaj znajdziesz treści zewnętrzne, które uzupełniają artykuł i są polecane przez zespół redakcyjny. Jednym kliknięciem możesz go wyświetlić i ponownie ukryć.

Wyrażam zgodę na wyświetlanie mi treści zewnętrznych. Oznacza to, że dane osobowe mogą być przesyłane do platform stron trzecich. Przeczytaj więcej o naszej polityce prywatności.

W styczniu deflacja była silniejsza, niż oczekiwali eksperci finansowi. Ponadto, o 2,5 proc. spadł także wskaźnik cen producentów, jak podał także urząd statystyczny. Ostatni raz tak gwałtownie ceny spadły w 2009 r., podczas światowego kryzysu finansowego.

Eksperci oceniali dotychczas ryzyko wystąpienia spirali deflacyjnej jako niskie. Na styczniowe dane mógł mieć wpływ także fakt, że chiński Nowy Rok, tradycyjnie stymulujący konsumpcję, przypadł w styczniu ubiegłego roku, natomiast przypadł w lutym tego roku, co wpływa na porównanie z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Niemniej jednak rośnie presja na Pekin, aby uruchomił szeroko zakrojony program stymulacji gospodarczej.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Zmiany modeli i słaba sprzedaż zmniejszają zyski Porsche

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Toyota ogłasza wykup akcji za miliard dolarów

AIAktualnościITWiadomości

SAP ze wzrostem zysków – ale redukcje etatów stają się coraz droższe

AktualnościWiadomości

Harris zebrała 81 milionów dolarów w 24 godziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły