Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Brytyjski minister spraw zagranicznych chce „nowego początku” w UE

Niemcy i Wielka Brytania zabiegają o bliskie kontakty natychmiast po objęciu władzy przez nowy rząd laburzystów. Brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy odwiedził w sobotę Niemcy jako pierwszy kraj po swojej nominacji. „Ten nowy rząd w Wielkiej Brytanii bardzo jasno sformułował swoje priorytety. Chcemy wznowienia – „resetu” – naszych stosunków z Europą” – powiedział Lammy w wywiadzie dla telewizji Reuters, pogratulował kanclerz Olaf Scholz nowy premier Keir Starmer.  Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock napisała po spotkaniu z Lammym na peronie X, że królestwo jest „bliskim partnerem i przyjacielem”.

Wielka Brytania ma bardzo szerokie i ważne stosunki handlowe z Niemcami, powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych. Nowy rząd labourzystowski chce także zmiany brytyjskiej polityki dotyczącej zmian klimatycznych i nowego początku we współpracy ze wschodzącymi potęgami świata. „Są to wszystkie kwestie, w których Niemcy odegrały wiodącą rolę, a to oznacza, że ​​między Wielką Brytanią a Niemcami może istnieć ważne partnerstwo” – podkreślił polityk Partii Pracy. Dlatego zaraz po nominacji po raz pierwszy odwiedził Berlin. Oprócz Baerbocka Lammy spotkał się także z szefem Kancelarii Wolfgangiem Schmidtem.

Lammy podkreślił, że rząd laburzystów również nie dąży do ponownego przyłączenia się do UE. „Nie wrócimy do rynku wewnętrznego ani do unii celnej, ale razem możemy wiele zrobić”. Nowy rząd chce zapomnieć o latach Brexitu. „Zaczyna się od bezpieczeństwa i paktu bezpieczeństwa między Wielką Brytanią a UE”. Taki pakt mógłby obejmować takie kwestie, jak obrona, energia i klimat i mieć bardzo szeroki zakres. Lammy zapowiedział także przegląd stosunków handlowych pomiędzy Królestwem a UE. „Chcę jasno powiedzieć, że Europejczycy są naszymi przyjaciółmi i że biorąc pod uwagę wojnę w Europie, musimy w dalszym ciągu zwiększać nasze wydatki na obronę i ściśle współpracować”.

Baerbock jako temat współpracy z Wielką Brytanią wymienił przygotowania do szczytu NATO m.in. ze względu na potrzebę wzmocnienia europejskiego filaru obronności. Ponadto musimy współpracować w zakresie międzynarodowej polityki klimatycznej oraz prób załagodzenia konfliktu na Bliskim Wschodzie za pomocą rozwiązania dwupaństwowego dla Izraelczyków i Palestyńczyków. „Wielka Brytania jest także nieodzowną częścią Europy” – napisała. Dotyczy to takich obszarów jak nauka, kultura czy bezpieczeństwo. „Wraz z nowym rządem brytyjskim badamy, w jaki sposób Wielka Brytania może ponownie zbliżyć się do UE”.
Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZarządzanie

Co motywuje wielu dyrektorów generalnych, takich jak Elon Musk?

AktualnościITTechnologieWiadomości

Chipowy gigant TSMC zaskakuje skokiem zysków

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Sprzedaż samochodów w Europie na najwyższym poziomie od pięciu lat

AktualnościFinanseWiadomości

Capital One przekaże 265 miliardów dolarów, aby zostać liderem kart kredytowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły