Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Bomba szybująca Boeinga nie wymaga odrzutowca i może razić cele znajdujące się 150 kilometrów za frontem

Obecnie wojska ukraińskie wycofują się, nowy typ małej bomby szybującej z USA ma za zadanie zatrzymać rosyjską ofensywę. GLSDB może uderzać w składy zaopatrzenia i kwaterę główną w odległości do 150 kilometrów za frontem.

Na froncie Ukraina obecnie po prostu cierpi. Armia rosyjska wielokrotnie uderza w linie ukraińskie jak młotem, a w niektórych miejscach są one wyczerpane i ustępują. Jedyną szansą na zatrzymanie tego barana są głębokie uderzenia, które odcinają rosyjskie dostawy i niszczą stanowiska dowodzenia.

W tym kontekście często przywołuje się niemieckiego Byka. Niszczyciel bunkrów dalekiego zasięgu. Ale Taurus i mniej skuteczny Storm Shadow  mają poważną wadę: muszą zostać wystrzelone z samolotu. A Ukraińskie Siły Powietrzne mają coraz mniej SU-34 przystosowanych do tego celu. 

Boeing dostrzegł ten problem w zeszłym roku i specjalnie dla Ukrainy opracował małą bombę szybującą (GLSDB). Teraz jest dostarczany. Mając 150 kilometrów, sięga prawie dwukrotnie dalej niż System Rakiet Artyleryjskich Wysokiej Mobilności (HIMARS). Rozmieszczenie HIMARS w zeszłym roku miało ogromny wpływ na rosyjską logistykę. Chociaż GLSDB jest bombą szybującą, można jej użyć z ziemi.

Broń została opracowana specjalnie na potrzeby wojny ukraińskiej. Składa się z dwóch istniejących bloków konstrukcyjnych. Bomba lotnicza jest połączona z silnikiem rakietowym M26. Mała bomba precyzyjna została faktycznie opracowana dla samolotów. Ich niewielka waga i mała średnica umożliwiają odrzutowiec przenoszenie wielu inteligentnych bomb, a tym samym atakowanie wielu celów.

Pomysł jest taki, że część samolotu przejmuje prosta rakieta startowa. Rakieta nie musi mieć żadnych specjalnych możliwości. Unosi bombę szybującą jedynie na wymaganą wysokość, ale nie do celu. Jest wypychany w miejsce, w którym zostałby wypuszczony przez samolot. Bomba ma małe, składane skrzydła, które pozwalają jej przelecieć 150 kilometrów. Pozostaje zwrotny. Szybowiec może również zaatakować cel po łuku od tyłu. Zwrotność GLSDB jest znacznie większa niż rosyjskich ciężkich bomb szybujących. Specjalnie do tego celu opracowano GLSDB, ale Rosjanie używają zestawu do konwersji starych bomb spadających na szybowce. Odchylenie GLSDB od punktu docelowego wynosi tylko około 50 centymetrów. Cena bomby jest stosunkowo skromna i wynosi 40 000 dolarów, a wraz z prostym silnikiem rakietowym stanowi to bardzo niedrogi system. Można go wystrzelić z wyrzutni HIMARS lub wyrzutni rakiet M-270 MLRS.

Według Reuters, testy nowo wybudowanej bazy GLSDB odbyły się 16 stycznia w bazie sił powietrznych Eglin na Florydzie. Podobno na Ukrainę mają zostać sprowadzone duże ilości tej broni, aby móc od razu przeprowadzić potężny atak. USA przekazały Ukrainie jedynie bardzo małą liczbę ciężkich rakiet taktycznych o największym zasięgu – ATACMS . GLSDB jest mniej skuteczny, ale znacznie tańszy i może być dostarczany w większych ilościach. Kijówowi pomaga zbieg okoliczności, podobno GLSDB został już opłacony, więc dostawa jest możliwa nawet bez porozumienia w toczącym się sporze budżetowym.

Polecane artykuły
Aktualności

ForBet – Co roku intensywnie inwestujemy w technologie, aby utrzymać pozycję na konkurencyjnym rynku

AktualnościWiadomościZdrowie

Przemysłowe tomografy komputerowe — nowe standardy kontroli jakości w przemyśle

AktualnościChinyEnergiaWiadomości

Chiny instalują znacznie więcej modułów słonecznych

AktualnościWiadomości

Weight Watchers traci Oprah Winfrey – akcje gwałtownie spadają

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: