Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Bitwa o superjachty rosyjskich oligarchów

Dużo emocji związanych jest ostatnich godzinach z jachtem „Dilbar” rosyjskiego miliardera Alishera Usmanova  w porcie w Hamburgu. Po tym, jak magazyn Forbes poinformował w czwartek o konfiskacie jachtu, który kosztował ponad 500 mln euro, po południu rzeczniczka hamburskiego Urzędu Gospodarczego zaprzeczyła: „Z tego, co wiemy, jacht nie został skonfiskowany”. Usmanov został ukarany przez Unię Europejską (UE) na początku tygodnia za rosyjski atak na Ukrainę.

Statek o długości 156 metrów jest w stoczni Blohm + Voss od końca października, chroniony przed wzrokiem ciekawskich plandek. Według „Forbesa” pracownicy, którym powierzono przebudowę, od środy nie pojawiali się w pracy. Jednak doniesienia medialne nie były w stanie potwierdzić konfiskaty. W związku z tym władze nadal są podzielone co do tego, kto jest odpowiedzialny za taki środek. Chodzi najwyraźniej o spory między Federalnym Ministerstwem Gospodarki a Federalnym Ministerstwem Finansów.

Putin kazał usunąć luksusowy jacht Graceful z Hamburga przed atakiem

Jednak w Hamburgu odpowiedzialny za sprawy ekonomiczne senator ogłosił, że żadne jachty nie mogą opuszczać portu, ponieważ ich wartość powoduje podwyższenia ceł. Oprócz „Dilbaru” w porcie w Hamburgu znajdują się również jachty „Luna” Farchada Achmedowa (66) i „Solandge” Sulejmana Kerimova (55).

Jeszcze przed wybuchem wojny Rosji z Ukrainą prezydent Władimir Putin mógł sprowadzić swój własny luksusowy jacht z portu w Hamburgu do Kaliningradu. Krótko przed wybuchem wojny statek „Graceful” w pośpiechu i przed zakończeniem prac opuścił dok stoczni Blohm + Voss, należącej do bremeńskiej firmy stoczniowej Lürssen.

Jacht prezesa Rosniefti Igora Sieczina skonfiskowany we Francji

Tymczasem we Francji celnicy na wybrzeżu Morza Śródziemnego przejęli kontrolę nad jachtem, który najwyraźniej należy do szefa Rosnieftu Igora Sieczina (61). Statek został przewieziony do stoczni w La Ciotat niedaleko Marsylii w celu naprawy, gdzie w czwartek wieczorem został skonfiskowany, podało francuskie Ministerstwo Gospodarki.

Jacht na początku kontroli celnej chciał wypłynąć i tym samym złamał obowiązujące przepisy. Konfiskata została następnie ogłoszona. Według informacji urzędnicy znaleźli spółkę, której główny udziałowiec jako właściciel znalazł się na unijnej liście sankcji wobec rosyjskich oligarchów. Według doniesień ma to być Sieczin, który należy do najbliższego grona powierników Putina.

Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire (52) zapowiedział wcześniej, że chce skonfiskować mienie sankcjonowanych Rosjan we Francji. Zostaną też stworzone prawne przesłanki do takich kroków.

Wiele rosyjskich jachtów wypływa obecnie z Malediwów

Co najmniej pięć superjachtów należących do rosyjskich miliarderów jest obecnie zaparkowanych na Malediwach na Oceanie Indyjskim w obawie przed sankcjami. Obejmuje to jacht „Clio” Olega Deripaski (54), założyciela aluminiowego giganta Rusal, jak donosi baza danych statków MarineTraffic . Malediwy nie mają umowy o ekstradycji ze Stanami Zjednoczonymi.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Adele wydaje własny tabloid

AktualnościWiadomości

Stowarzyszenie start-upów apeluje o większe wsparcie dla założycieli

AktualnościcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Tajne służby ujawniają działania rosyjskiej grupy hakerskiej

AktualnościWiadomości

Portale zakupowe: Rośnie presja polityczna na Temu i Sheina

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły