BASF Polska Partnerem Specjalnym Kongresu „Polska Chemia”

Poprzez uczestnictwo w Kongresie BASF Polska angażuje się w branżową debatę na temat kierunków rozwoju przemysłu chemicznego w Polsce i na świecie. Istotne w tej kwestii jest przede wszystkim aktualne przesłanie firmy – „Tworzymy chemię dla zrównoważonego rozwoju”. Globalny wkład BASF we wdrażanie tej idei przedstawiła drugiego dnia Kongresu Silvia Cifre-Wibrow, Regional Market Development and Sustainability Manager, Bussiness Center Europe Central BASF. Nawiązała ona między innymi do wyzwań współczesności, które powodują, że konieczne staje się wprowadzanie inteligentnych rozwiązań w zakresie eksploatacji energii, wykorzystania surowców naturalnych czy gospodarowania odpadami.

„Ochrona klimatu i oszczędzanie energii to główne tematy dyskusji dotyczącej globalnej polityki. Inteligentna energia oznacza szerokie spektrum rozwiązań redukujących zużycie energii oraz ograniczających emisję dwutlenku węgla. Dla nas – w firmie BASF – zasady zrównoważonego rozwoju są fundamentem strategii i głównym czynnikiem napędowym przedsięwzięć badawczych. Wiele naszych rozwiązań chemicznych umożliwia na przykład tworzenie technologii wykorzystujących inteligentną energię w praktyce” – powiedziała Silvia Cifre Wibrow.

W ramach Kongresu członkowie branży chemicznej w Polsce mogą przekonać się jak poprzez innowacyjne rozwiązania BASF realizuje te działania na poziomie całego łańcucha wartości dostaw – od surowca aż po finalny produkt i jego utylizację. W wystąpieniu przygotowanym przez Silvię Cifre-Wibrow poruszone zostały tematy dotyczące innowacji, nad którymi globalnie każdego dnia pracuje ponad 10 tys. specjalistów BASF, tworzących nowe rozwiązania dla niemal każdej dziedziny przemysłu.
„Rozwój przemysłu chemicznego to nie tylko nowe substancje i produkty, ale przede wszystkim nowy, kompleksowy, zrównoważony sposób myślenia o ich produkcji, wykorzystaniu i utylizacji. A ponieważ BASF jest jednym ze światowych liderów w każdym z tych obszarów, nie mogło go zabraknąć w dyskusji o przyszłości branży chemicznej w Polsce i na świecie” – powiedział Krzysztof Łokaj, dyrektor zarządzający Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

11 czerwca, podczas wieczornej kolacji podpisano deklarację mającą na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju przemysłu chemicznego w Polsce. Zobowiązanie to podjęły największe firmy w branży. Uczestniczący w kolacji przedstawiciele sektora chemicznego wznieśli jubileuszowy toast dla BASF z okazji 150-lecia firmy, podkreślając uznanie dla wkładu firmy w rozwój przemysłu chemicznego.

BASF Polska przedstawiła również ekspozycję, w ramach której uczestnicy Kongresu mogli zapoznać się z właściwościami innowacyjnych i zrównoważonych produktów BASF. Jako przykład posłużyły
tu m.in. produkowane w Środzie Śląskiej katalizatory samochodowe, które pozwalają znacznie zredukować poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Podczas obrad stworzono platformę do dyskusji na temat stosowanych rozwiązań technologicznych, prowadzonych procesów inwestycyjnych oraz wpływu otoczenia prawnego i ekonomicznego na sektor chemiczny. W ramach dwóch debat strategicznych przedstawiciele największych polskich i globalnych firm chemicznych oraz organizacji branżowych dyskutowali na temat kierunków rozwoju polskiego i europejskiego przemysłu chemicznego. Kongres zgromadził ponad 400 gości – przedstawicieli branży, administracji publicznej i dziennikarzy. Firma BASF Polska była Partnerem Specjalnym „Polskiej Chemii” już po raz drugi.

Redakcja: