Czy to w budownictwie, pomocy językowej czy medycynie: sztuczna inteligencja od lat wspiera ludzką pracę. Ale w branży bankowej zajmie to trochę czasu. W większości instytucji transformacja cyfrowa jest obecnie głównym priorytetem zarządzania w celu zapewnienia średnio- i długoterminowego wzrostu. Jednak ponad połowa członków zarządów banków uważa, że ich własna firma jest wciąż na wczesnym etapie stosowania sztucznej inteligencji, jak pokazuje aktualne badanie przeprowadzone przez firmę doradczą Horváth w zakresie zarządzania , w którym wzięło udział 110 członków zarządu i kadry kierowniczej z instytucji kredytowych i dostawców usług finansowych w przeprowadzono badania w kraju i za granicą.
Przecież projekty AI rozpoczęły się już mniej więcej w około trzech czwartych banków – ale według zarządu tylko około 3 procent banków jest już w fazie wdrażania. Jak dotąd jeden na osiem instytutów nawet nie rozpoczął działalności. Żaden dyrektor banku nie uważa tej technologii za w pełni zintegrowaną z jego firmą. „Banki nadal pozostają znacząco w tyle w obszarze sztucznej inteligencji” – mówi Frank Schindera , partner w Horváth i współautor badania. „Banki wciąż zbierają doświadczenia na temat tego, gdzie i jak mogą wykorzystać sztuczną inteligencję”.
Niemniej jednak istnieją wstępne przykłady zastosowań. „Sztuczna inteligencja może być szczególnie przydatna w obszarze analizy ryzyka” – mówi Schindera. Na przykład w wykrywaniu oszustw i zapobieganiu im, gdy model sztucznej inteligencji jest szkolony na podstawie danych dotyczących płatności i odpowiednich zmiennych kontroli banku; W ten sposób może wykryć wczesne oznaki prania pieniędzy, oszustwa itp. W obszarze klienta biznesowego odpowiednio przeszkolone modele mogłyby wspierać pracowników w podejmowaniu decyzji kredytowych poprzez analizę raportów biznesowych lub innych danych. Obecnie, zdaniem Schindery, wyłączne wykorzystanie sztucznej inteligencji nie zostało jeszcze zaakceptowane przez ustawodawcę. Eksperci nadal potrzebują ocen w indywidualnych przypadkach, aby były one prawomocne.
Chatboty są również sporadycznie wykorzystywane w konsultingu. Jednak sztuczna inteligencja nie nadaje się jeszcze do bezpośredniego kontaktu z klientem poza odpowiadaniem na pytania klientów za pomocą chatbota. „Transakcje bankowe często wiążą się z emocjami i są ryzykowne dla klientów. Ważne decyzje są nadal podejmowane w ścisłym porozumieniu z bankiem” – mówi Schindera. Banki mają jedną z najlepszych możliwości wyróżnienia się na tle innych, szczególnie jeśli chodzi o osobiste doradztwo. Jednak w obliczu zmian demograficznych prawdopodobnie „nie będą mieli wyboru”, jeśli chodzi o przyjęcie nowej technologii.