Co chiński raport na temat handlu zagranicznego oznacza dla świata?

Aktualnoście-commerceWiadomości

Badanie EBC – Słabnie miłość do gotówki

Nadal przy kasie płatności dokonywane są głównie gotówką. Ale trwa i rozwija się trend w kierunku płatności cyfrowych. Nawet jeśli tempo ostatnio spadło. Pomimo trendu w kierunku cyfrowych metod płatności przy kasie, gotówka jest nadal pierwszym wyborem dla mieszkańców strefy euro. Analiza przeprowadzona przez Europejski Bank Centralny (EBC) wykazała, że ​​konsumenci zwracają się głównie po banknoty i monety, zwłaszcza w przypadku małych kwot .

Jednak znaczenie opcji płatności cyfrowych stale rośnie. Z roku na rok coraz mniej zakupów dokonuje się za gotówkę: w tym roku 52 proc. transakcji, w 2022 r. wartość ta wyniosła 59 proc., a w 2019 r. już 72 proc. płatności gotówkowych liczonych było w obszarze walutowym. Jednocześnie rośnie udział płatności kartowych: z 25 proc. w 2019 r. do 34 proc. w 2022 r. do 39 proc. w obecnej ocenie.

Jak wynika z badania, które obejmowało także badania ogólnokrajowe, odsetek płatności gotówkowych przy kasie spadł we wszystkich krajach strefy euro z wyjątkiem Finlandii i Holandii, porównując lata 2022 i 2024. Największe spadki liczby transakcji zaobserwowano na Cyprze (11 punktów procentowych), Niemczech, Malcie i Portugalii (po 10 punktów procentowych).

Każdy, kto weźmie do ręki banknot lub monetę, docenia fakt, że zaglądając do portfela, dokładnie wie, ile jeszcze musi wydać. Anonimowa płatność bez śladów elektronicznych to także argument dla zwolenników gotówki. Ale nawet w Niemczech , które są uważane za kraj płatności gotówkowych, liczba banknotów i monet przy kasach spada.

Z opublikowanego w lipcu badania Bundesbanku wynika, że ​​w 2023 r. 51 proc. transakcji płatniczych w tym kraju nadal będzie przetwarzanych w gotówce. Było to jednak o 7 punktów procentowych mniej niż w poprzednim badaniu z 2021 roku. Jednocześnie odsetek płatności kartami debetowymi wzrósł o 5 punktów do 27 proc., a płatności mobilnych za pośrednictwem smartfona wzrósł o 4 punkty do 6 proc. wszystkich transakcje płatnicze.

Od 50 euro zazwyczaj płacisz kartą

Średnio w Europie konsumenci uważają płacenie kartą za szybsze i łatwiejsze. W przypadku płatności powyżej 50 euro, najczęściej stosowaną metodą płatności są karty. Z analizy EBC wynika, że ​​nawet pod względem wartości karty są dominującym środkiem płatniczym w 20 krajach strefy euro z udziałem na poziomie 45 proc. Gotówka stanowi 39 proc., natomiast płatności mobilne, takie jak smartfony, 7 proc. – a tendencja jest rosnąca. Podczas pandemii korony sprzedawcy detaliczni promowali płatności zbliżeniowe jako szczególnie higieniczne. Szybkie płacenie przechodząc obok jest możliwe między innymi za pomocą smartfona lub smartwatcha.

Handel internetowy jako czynnik napędzający płatności cyfrowe

„Płatności cyfrowe nadal rosną, choć w wolniejszym tempie” – zauważa EBC. Jednym ze czynników jest szybki handel online. Płatności internetowe, realizowane głównie kartami, stanowią dobrą piątą (21 proc.) wszystkich płatności i jedną trzecią (36 proc.) ich łącznej wartości. W obu przypadkach sytuacja uległa poprawie od czasu dochodzenia z 2022 r.

Jednak większość konsumentów w strefie euro (62 procent) uważa, że ​​ważne jest, aby gotówka pozostała metodą płatności. Członek Zarządu EBC Piero Cipollone powtarza: „Dążymy do zapewnienia bezpiecznych, wydajnych i włączających opcji płatności. Wspierając zarówno gotówkę, jak i rozwój cyfrowego euro, chcemy mieć pewność, że ludzie teraz i w przyszłości zawsze będą płacić pieniędzmi publicznymi Móc.”

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

P&C Düsseldorf chce przejąć sieć tekstylną Sinn

AktualnościWiadomości

Majątek miliarderów rośnie coraz szybciej

AktualnościWalutyWiadomości

Rodzina Trumpów zasila giełdy kryptowalut własnymi monetami

Aktualnoście-commerceWiadomości

Dlaczego Kanał Panamski jest tak cenny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *