Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Argentynę czekają radykalne zmiany

Po wyraźnym zwycięstwie prawicowego populisty Javiera Milei w wyborach prezydenckich Argentynę czeka radykalna restrukturyzacja gospodarcza. W środku poważnego kryzysu gospodarczego samozwańczy „anarchokapitalista” Milei obiecuje zwrot: chce znieść walutę krajową, peso, wprowadzić dolara amerykańskiego jako prawny środek płatniczy, zamknąć bank centralny i wiele ministerstw oraz obciąć wydatki socjalne. Kandydat przeciwnika, urzędujący minister gospodarki Sergio Massa, opowiadał się za dotychczasową polityką, polegającą na masowej interwencji państwa w gospodarkę i rozbudowanych programach socjalnych.

„Skończył się model dekadencji, nie ma odwrotu” – ogłosił w poniedziałkowy wieczór w Buenos Aires 53-letni zwycięzca wyborów swoim zwolennikom. „Nie ma miejsca na półśrodki”. Jego przeciwnik, urzędujący minister gospodarki Sergio Massa z dominującej od kilkudziesięciu lat peronistów, przyznał się do porażki. W niedzielnych wyborach Milei uzyskała około 56 proc. głosów, natomiast Massa 44 proc.

Libertariański polityk podczas kampanii wyborczej zapowiedział terapię szokową gospodarczą dla południowoamerykańskiego kraju, który zmaga się z trzycyfrową inflacją, spowolnieniem gospodarczym i rosnącym ubóstwem. „Stoimy w obliczu ogromnych problemów” – powiedział świętującym kibicom. „Sytuacja jest krytyczna i nie ma miejsca na pochopne działania”. Stopa inflacji wynosi obecnie 143 proc. A to prawdopodobnie jeszcze nie koniec drogi. Według ankiety banku centralnego analitycy przewidują, że do końca roku stopa inflacji wzrośnie do 185 proc. Aby ograniczyć inflację, bank centralny podniósł główną stopę procentową do 133 proc. To powoduje, że kredyty są droższe, co z kolei wpływa na wzrost gospodarczy.

Oprócz radykalnego kursu w polityce gospodarczej Milei stanowczo sprzeciwia się aborcji, popiera luźniejsze przepisy dotyczące broni i wielokrotnie krytykował argentyńskiego papieża Franciszka . Nosił piłę łańcuchową jako symbol planowanych cięć wydatków. Powstrzymał się od tego w końcowej fazie kampanii wyborczej, w której starał się przyjąć bardziej umiarkowaną postawę. Milei skorzystała przede wszystkim na gniewie wielu Argentyńczyków na trwający kryzys i establishment polityczny.

Zwycięstwo Milei w wyborach prawdopodobnie pozostawi wyraźny ślad na rynkach finansowych, ale w poniedziałek były one zamknięte ze względu na święto państwowe. „Spodziewamy się presji na rynku walutowym do 10 grudnia ze względu na niepewność” – powiedział główny ekonomista domu finansowego TPCG w Buenos Aires Juan Manuel Pazos , mając na uwadze datę planowanej inauguracji. Inni eksperci również zakładają, że lokalna waluta, peso, będzie nadal tracić na wartości. Zwycięzca wyborów obiecał „spalić” bank centralny i powiązać drugą po Brazylii co do wielkości gospodarkę Ameryki Południowej z dolarem amerykańskim.

„Nikt o tak skrajnych poglądach na kwestie gospodarcze nie został nigdy wybrany na prezydenta kraju Ameryki Południowej” – powiedział ekonomista Mark Weisbrot z amerykańskiego instytutu badawczego Center for Economic and Policy Research. „Z trudem uznaje uzasadnioną rolę rządu w niektórych najważniejszych obszarach polityki, które większość ludzi uważa za niezbędne dla demokratycznego, humanitarnego i stabilnego społeczeństwa”. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ( MFW ), który wielokrotnie udzielał krajowi wielomiliardowych pożyczek, zapowiedział współpracę z nowym prezydentem. „Nie możemy się doczekać ścisłej współpracy z nim i jego rządem w nadchodzącym okresie” – napisała szefowa MFW Kristalina Georgieva na X (dawniej Twitter). Niezbędny jest „silny plan zapewniający stabilność makroekonomiczną”.

Wpływowe argentyńskie lobby rolnicze liczy obecnie na „radykalną zmianę”. Zaproponowała także nowemu szefowi współpracy państwowej. Argentyna jest jednym z największych na świecie eksporterów soi, kukurydzy, pszenicy i wołowiny. Jednakże producenci zbóż i zwierząt gospodarskich od lat domagają się zniesienia podatków i limitów, które obwiniają za szkody dla eksportu zbóż i mięsa. „Otwarła się wielka szansa na wspólną pracę nad radykalną zmianą obecnej polityki” – stwierdzono w oświadczeniu stowarzyszenia pracodawców SRA, do którego należą głównie duzi właściciele ziemscy.

Wynik wyborów może mieć wpływ na handel takimi towarami, jak zboże, lit i węglowodory. Milei skrytykowała Chiny i sąsiednią Brazylię. Nie chce robić interesów z „komunistami”. Zamiast tego były komentator telewizyjny zabiega o zacieśnienie relacji z USA. Lewicowy prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva pogratulował, nie wspominając o Milei. „Życzę nowemu rządowi szczęścia i sukcesów. Argentyna to wspaniały kraj, który zasługuje na nasz szacunek. Brazylia zawsze będzie gotowa współpracować z naszymi argentyńskimi braćmi” – napisała Lula w „pomysłach”. Skrytykował także południowoamerykański wspólny rynek Mercosur i powiedział, że Argentyna „pójdzie własną drogą”. Prezydent Chile Gabriel Boric pogratulował swojemu przyszłemu odpowiednikowi. Prezydent Kolumbii Gustavo Petro jest jednak zaniepokojony zwycięstwem wyborczym polaryzującego polityka. „Smutne z powodu Ameryki Łacińskiej” – napisał w krótkim komunikacie.

Były prezydent USA Donald Trump pogratulował prawicowemu populiście. „Cały świat patrzył! Jestem z ciebie bardzo dumny” – napisał Republikanin na swojej platformie Truth Social. „Zmienisz swój kraj i naprawdę sprawisz, że Argentyna znów będzie wspaniała!” Biały Dom zareagował znacznie ostrożniej. Nie możemy się doczekać relacji opartych na „prawach człowieka, wartościach demokratycznych i przejrzystości” – napisał w dniu X doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w Biurze Prezydenta USA Jake Sullivan .

Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZarządzanie

Co motywuje wielu dyrektorów generalnych, takich jak Elon Musk?

AktualnościITTechnologieWiadomości

Chipowy gigant TSMC zaskakuje skokiem zysków

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Sprzedaż samochodów w Europie na najwyższym poziomie od pięciu lat

AktualnościFinanseWiadomości

Capital One przekaże 265 miliardów dolarów, aby zostać liderem kart kredytowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły