Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościAppleTechnologieWiadomości

Apple wstępnie otwiera się na następcę SMS-ów

Apple przez długi czas odmawiało obsługi standardu RCS jako alternatywy dla SMS-ów. To powinno się zmienić w 2024 roku. Ale początkowo nie będzie prawdziwej integracji z iMessage. Zmieniają się tylko szczegóły dla użytkowników.

Po długich wahaniach Apple ulepszy komunikację na czacie między swoim iPhonem a telefonami z systemem operacyjnym Google Android. Jak ogłosiła firma z Cupertino, w 2024 roku na urządzeniach Apple zostanie dodana obsługa obsługiwanego przez Google następcy standardu SMS RCS (Rich Communication Services). Użytkownicy iPhone’a mogą komunikować się ze sobą za pośrednictwem wewnętrznego systemu czatu Apple iMessage. Rozmowy z użytkownikami Androida odbywają się w tej samej aplikacji do przesyłania wiadomości, ale tylko w formie klasycznych SMS-ów. Różnicę można rozpoznać po kolorze dymków: niebieski w przypadku iMessage, zielony w przypadku SMS-ów.

W rezultacie wprowadzone zostaną drobne ulepszenia, obejmujące wzajemne potwierdzenia przeczytania i powiadomienia, gdy ktoś napisze wiadomość. Wymiana zdjęć i filmów pomiędzy Androidem a iPhonem powinna być możliwa w wyższej jakości niż dotychczas. Ponadto, w przeciwieństwie do SMS-ów, wiadomości RCS można wysyłać i odbierać także za pośrednictwem Wi-Fi i mobilnych połączeń internetowych. Ponieważ jednak RCS i iMessage opierają się na różnych implementacjach kompleksowego szyfrowania, w którym treść wiadomości jest widoczna tylko dla zaangażowanych osób, komunikacja między obydwoma systemami nie będzie kompleksowo szyfrowana.

Dzięki zwrotowi Apple może również odpowiedzieć na wymogi nowej unijnej ustawy o rynkach cyfrowych (DMA), która wymaga większego otwarcia platform. Apple argumentuje jednak, że iMessage nie jest na powszechny w UE, aby miały na niego wpływ regulacje DMA.

Krytyce podlega i fakt,  że wyłączność iMessage jest czynnikiem konkurencyjnym, który utrudnia zrezygnowanie z iPhona, ponieważ użytkownicy nie chcą stracić swojego zwykłego środowiska czatu. Apple wielokrotnie zwracał uwagę, że ograniczenie iMessage do własnych urządzeń ułatwia zapewnienie bezpieczeństwa usługi.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

AktualnościTechnologieWiadomości

Kod kreskowy kończy 50 lat – sześć faktów na urodziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: