Artykuł miesiąca: Praca w IT nie tylko dla programistów. TOP 3 zawody z gwarancją zatrudnienia i dobrą pensją

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Afera spalinowa “Dieselgate” ponownie kosztuje Daimlera 1,5 miliarda euro

 

Afera spalinowa związana z silnikami diesla kosztuje producenta samochodów Daimlera znacznie więcej niż wcześniej szacowano. Jak poinformowano w środę w Stuttgarcie w 2019 r. grupa spodziewa się dodatkowych  kosztów  na poziomie 1,1 do 1,5 mld euro. Chodzi o „spodziewane dodatkowe wydatki na bieżące postępowania administracyjne i sądowe oraz środki dotyczące pojazdów z silnikiem Diesla Mercedes-Benz w różnych regionach i rynkach”.

W zeszłym roku Daimler przeznaczył w sumie około 1,6 miliarda euro na koszty związane z aferą Dieselgate.

Według wstępnych danych grupa spodziewa się teraz zysku operacyjnego w wysokości 5,6 mld euro za rok 2019. Byłoby to tylko o połowę mniej niż w 2018 r. , kiedy zysk również znacznie zmalał. Dodatkowe koszty związane z problemami z “dieslem” nie zostały jeszcze uwzględnione. Mówi się, że wpływają one głównie na segment samochodów dostawczych. Bez dodatkowych kosztów za 2019 r. samochody dostawcze znalazły się w strefie czerwonych liczb operacyjnych  czyli nierentowne.

Akcje Daimlera były  w środę rano słabsze o 0,8 procent po kilku wzlotach i upadkach. Frank Schneider z Alpha Wertpapierhandel skomentował, że kluczowe dane dla firmy ze Stuttgartu były w rzeczywistości gorsze niż się obawiano. To nie jest dobra prognoza na nowy rok. Ponadto mogą teraz pojawić się obawy dotyczące dywidendy.

Daimler przedstawi pełny bilans 11 lutego. Z uwagi na wysokie koszty również w innych obszarach, szczególnie przy rozpoczynaniu produkcji samochodów elektrycznych i rozwoju zautomatyzowanej jazdy, CEO Ola Källenius zaleciła grupie program oszczędnościowy. Do końca 2022 r. Chce zaoszczędzić około 1,4 miliarda euro na samym personelu i prawdopodobnie zmniejszy ponad 10 000 miejsc pracy.  Ograniczeniom ulegną także planowane inwestycje. 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Atak na izraelskich żołnierzy. Hamas próbuje ich oszukać za pomocą fałszywych wiadomości od kobiet

AktualnościWiadomości

Jak technologia chmurowa zapewniła Oskara filmowi Toy Story 4?

AktualnościWiadomości

Kolejne szkodliwe oprogramowanie w Google Play zagrożeniem dla 50 tys. użytkowników

AktualnościWiadomości

Świadczenie usług elektronicznych w świetle ustawy o VAT

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: