Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Afera spalinowa “Dieselgate” ponownie kosztuje Daimlera 1,5 miliarda euro

 

Afera spalinowa związana z silnikami diesla kosztuje producenta samochodów Daimlera znacznie więcej niż wcześniej szacowano. Jak poinformowano w środę w Stuttgarcie w 2019 r. grupa spodziewa się dodatkowych  kosztów  na poziomie 1,1 do 1,5 mld euro. Chodzi o „spodziewane dodatkowe wydatki na bieżące postępowania administracyjne i sądowe oraz środki dotyczące pojazdów z silnikiem Diesla Mercedes-Benz w różnych regionach i rynkach”.

W zeszłym roku Daimler przeznaczył w sumie około 1,6 miliarda euro na koszty związane z aferą Dieselgate.

Według wstępnych danych grupa spodziewa się teraz zysku operacyjnego w wysokości 5,6 mld euro za rok 2019. Byłoby to tylko o połowę mniej niż w 2018 r. , kiedy zysk również znacznie zmalał. Dodatkowe koszty związane z problemami z “dieslem” nie zostały jeszcze uwzględnione. Mówi się, że wpływają one głównie na segment samochodów dostawczych. Bez dodatkowych kosztów za 2019 r. samochody dostawcze znalazły się w strefie czerwonych liczb operacyjnych  czyli nierentowne.

Akcje Daimlera były  w środę rano słabsze o 0,8 procent po kilku wzlotach i upadkach. Frank Schneider z Alpha Wertpapierhandel skomentował, że kluczowe dane dla firmy ze Stuttgartu były w rzeczywistości gorsze niż się obawiano. To nie jest dobra prognoza na nowy rok. Ponadto mogą teraz pojawić się obawy dotyczące dywidendy.

Daimler przedstawi pełny bilans 11 lutego. Z uwagi na wysokie koszty również w innych obszarach, szczególnie przy rozpoczynaniu produkcji samochodów elektrycznych i rozwoju zautomatyzowanej jazdy, CEO Ola Källenius zaleciła grupie program oszczędnościowy. Do końca 2022 r. Chce zaoszczędzić około 1,4 miliarda euro na samym personelu i prawdopodobnie zmniejszy ponad 10 000 miejsc pracy.  Ograniczeniom ulegną także planowane inwestycje. 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Biuro nieruchomości a strona internetowa

AktualnościWiadomości

W ciągu trzech lat trend „anywhere operations” zdominuje biznes

AktualnościWiadomości

Domowe biuro? Jasne, w Robinson Club

AktualnościWiadomości

Koronawirus nie zahamował rolniczych inwestycji

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: