Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

59% Polaków regularnie oszczędza na wakacyjne wyjazdy

 

Dla niektórych znalezienie budżetu na wakacyjny wyjazd to konieczność – po prostu nie wyobrażają sobie lepszego sposobu na wydanie pieniędzy. KAYAK.pl przeprowadził międzynarodową ankietę, żeby poznać preferencje przedstawicieli 26 krajów, w tym osób z Polski, w zakresie oszczędzania na podróże.

Co robią Polacy, by pozwolić sobie na wakacje?

Według wyników ankiety 59% Polaków regularnie odkłada pieniądze, aby później przeznaczyć je na wakacyjny wyjazd. Taki sposób oszczędzania jest chętniej wybierany przez kobiety: 63% z nich opowiedziało się za systematycznym zbieraniem na wakacje, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wyniósł trochę mniej – 56% badanych. Żeńska część ankietowanych częściej ogranicza też zakupy i wychodzenie na miasto, aby pozwolić sobie na wakacje. Ten sposób wybrało 31% respondentów – 34% kobiet i 29% spośród zapytanych mężczyzn. Co ciekawe, 16% Polaków przyznało, że nie musi robić nic specjalnego, by było ich stać na urlop – w tym przypadku to mężczyźni (20%) niemal dwukrotnie częściej niż kobiety (11%) wybierali taką odpowiedź.

Co robią Polacy, aby pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd? (pytanie wielokrotnego wyboru) Wszyscy Polacy Mężczyźni Kobiety
Regularnie odkładają pieniądze, aby wydać je na wakacje 59% 56% 63%
Ograniczają się z zakupami / wychodzeniem na miasto, aby zaoszczędzić na wakacje 31% 29% 34%
Biorą dodatkowe zlecenia w okresie przed planowanym wyjazdem wakacyjnym 14% 16% 12%
Sprzedają część swoich rzeczy (np. na pchlim targu lub online) 8% 6% 11%
Płacą za wyjazd w ratach 5% 6% 5%
Pożyczają pieniądze na wakacje 5% 4% 5%
Wynajmują swój dom / mieszkanie na czas wyjazdu 3% 3% 2%
Inne 3% 3% 3%
Nie robią nic specjalnego, aby stać ich było na wyjazd 16% 20% 11%
Nie mają zdania 5% 5% 5%

Zauważalne różnice widać także przy porównaniu Polaków z przedstawicielami innych krajów. Polacy są znacznie mniej skłonni do opłacania swoich wyjazdów w ratach – zaledwie 5% z nich dzieli koszt wakacji na części, podczas gdy na świecie taki sposób płatności wybiera 12% badanych. Z wynikiem na poziomie 59% Polacy są też powyżej światowej średniej (53%) regularnego odkładania pieniędzy z przeznaczeniem na wakacje. Przykładowo, Holendrzy odbiegają od średniej w przeciwnym kierunku – Holandia jest jednym z krajów z najniższym (41%) odsetkiem osób regularnie oszczędzających na urlopy. To również Holendrzy najczęściej przyznają, że nie mają kłopotów ze znalezieniem funduszy na wakacje – 39% badanych w tym kraju zadeklarowało, że nie robi nic specjalnego, żeby pozwolić sobie na podróż. Wśród krajów europejskich, których przedstawiciele nie mają kłopotów ze znalezieniem pieniędzy na wakacje, są również Norwegia (35%) i Austria (33%) a tuż za nimi Niemcy (32%) i Finlandia (30%).

Jak Polacy oszczędzają, będąc na wakacjach?

Po przyjeździe do celu swojej podróży Polacy najchętniej ograniczają wydatki na zakupy na miejscu oraz redukują koszty wynajmu samochodu – w obu przypadkach blisko jedna trzecia ankietowanych zaoszczędziłaby właśnie na tych elementach podróży. Zgadzają się również, że dobrym pomysłem jest wybranie tańszych biletów lotniczych (25%) oraz mniej kosztownego zakwaterowania (24%). Najbardziej elastyczni w wyborze środka transportu na miejscu podróży są Polacy między 18. a 22. rokiem życia. To najliczniejsza grupa (39%), która chętnie wybiera tańsze opcje, często oznaczające dłuższy czas podróży lub mniejszy komfort podróżowania.

Co ciekawe, to mężczyźni są bardziej skłonni, by zaoszczędzić na logistyce wyjazdu – lotach, zakwaterowaniu czy wynajmie auta – podczas gdy kobiety chętniej ograniczają wydatki związane z zakupami czy jedzeniem na mieście. Jednak obie płcie w pełni zgadzają się w jednym – równo po 16% kobiet i mężczyzn w ogóle nie uznaje zamartwiania się pieniędzmi na wakacjach.

Polacy odpowiadali na większość pytań ankiety podobnie jak respondenci z innych krajów. To co, zdecydowanie ich odróżnia, to fakt, że dwa razy rzadziej wyrażają chęć oszczędzania na wychodzeniu na miasto w czasie wakacji. Podczas gdy średnia na świecie wyniosła 22% respondentów gotowych, aby zaoszczędzić właśnie na tym aspekcie podróży, wśród Polaków odsetek jest dwukrotnie niższy – zaledwie 11% podróżnych z Polski zrezygnowałoby z wyjścia na miasto, aby zmniejszyć koszty wyjazdu.

Na czym Polacy najchętniej oszczędzają w podróży wakacyjnej? (pytanie wielokrotnego wyboru) Świat Wszyscy Polacy Mężczyźni w Polsce Kobiety w Polsce
Zakupy 35% 33% 32% 35%
Wynajem auta 23% 29% 32% 26%
Bilety lotnicze 28% 25% 28% 22%
Zakwaterowanie 28% 24% 25% 23%
Transport podczas wakacji (np. pociąg albo samochód) 20% 22% 24% 20%
Posiłki i przekąski podczas wyjazdu 20% 19% 16% 21%
Zwiedzanie i wycieczki 16% 12% 13% 11%
Wychodzenie na miasto 22% 11% 10% 11%
Inne 3% 2% 2% 1%
Nie myślą o pieniądzach podczas wakacji 16% 16% 16% 16%
Nie mają zdania 5% 5% 4% 6%

Marta Krywult, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl: „Bardzo cieszy nas fakt, że Polacy widzą korzyść w porównywaniu cen lotów, hoteli oraz wynajmu samochodu podczas planowania wakacyjnych wyjazdów. Nasz międzynarodowy zespół nieustannie pracuje nad narzędziami, dzięki którym podróżni mogą być pewni podjęcia najlepszej decyzji. Z tego samego powodu przygotowujemy również analizy, raporty i rekomendacje, które zainspirują Polaków do odkrywania nowych miejsc. Nasza najnowsza analiza pokazuje, że latem 2018 roku to Kijów – ze średnią ceną połączeń lotniczych na poziomie 200 złotych – jest jednym z najtańszych kierunków do odwiedzenia. Tego lata tanie loty można znaleźć również do Genewy, Rimini oraz Castellón de la Plana. Do każdego z tych miast lot kosztuje średnio mniej niż 300 złotych w obie strony. Polacy, którym zależy na mądrym wykorzystaniu urlopowego budżetu, z pewnością powinni wziąć pod uwagę także te miejsca”.

Uwagi

Ankieta została przeprowadzona przez Radius Communication na zlecenie KAYAK wśród 26216 osób z 26 krajów na świecie. Gromadzenie danych odbyło się między 9 i 17 stycznia 2018 roku poprzez e-ankietę na panelu badawczym Cint. Dane dla Polski powstały w oparciu o odpowiedzi reprezentatywnej grupy ponad 1000 dorosłych Polaków.

Analiza najtańszych kierunków na wakacje 2018 powstała w oparciu o wyszukiwania na KAYAK.pl między 1.06.2017 a 5.03.2018 dla podróży między 22.06.2018 a 22.09.2018. Średnie ceny lotów zostały podane dla jednej osoby w klasie ekonomicznej dla lotów w dwie strony. Ceny mogły ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być dłużej dostępne.

Polecane artykuły
AktualnościHRWiadomości

Zdjęcie z plaży i literówka w imieniu – błędy w CV to nadal norma

AktualnościPracaWiadomości

Polacy gotowi na zmianę pracy

AktualnościITTechnologieWiadomości

Sztuczna inteligencja: trendy na 2021 rok

AktualnościWiadomości

Czy Polacy boją się emerytury?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: