Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościEnergiaWiadomości

15 krajów UE wzywa do wprowadzenia europejskiego limitu cen gazu

 

Jako środek nadzwyczajny przeciwko wysokim cenom energii, ponad połowa krajów w Unii Europejskiej wezwała do wprowadzenia ogólnounijnego limitu cen gazu. Grecja, Włochy, Belgia, Francja i jedenaście innych krajów wysłały we wtorek list z odpowiednimi żądaniami do unijnego komisarza ds. energii Kadriego Simsona. W nim rządy wzywają Komisję Europejską do natychmiastowego przedstawienia propozycji maksymalnej ceny gazu . Powinno to dotyczyć dostaw gazu z zagranicy – ​​np. importu z Rosji i innych krajów – ale także transakcji w hurtowniach na terenie UE – wynika z pisma dostępnego niemieckiej agencji prasowej. Wraz z zamrożeniem dostaw gazu Rosja ostatnio drastycznie podniosła ceny gazu .

Poprzednie propozycje nie idą wystarczająco daleko dla krajów UE

Stany pozostawiły otwartą kwestię, jak konkretnie może to wyglądać i jak wysoka powinna być pokrywa. Oczywiste jest, że poprzednie propozycje Komisji Europejskiej, która jest odpowiedzialna za inicjatywy legislacyjne, nie idą wystarczająco daleko.

W ostatnim czasie urząd nie przedstawił żadnych konkretnych propozycji wprowadzenia limitu cen gazu w celu przeciwdziałania wysokim cenom. Zamiast tego zasugerowała, aby najpierw zebrać nadmierne zyski firm naftowych i gazowych oraz wielu producentów energii elektrycznej i wykorzystać te pieniądze na odciążenie konsumentów.

Zdaniem władz i ekonomistów limit cen byłby jeszcze bardziej drastyczną interwencją na rynku. Istnieje obawa, że ​​doprowadziłoby to do tego, że kraje trzecie będą wówczas dostarczać mniej gazu lub w ogóle go nie dostarczać do krajów UE i sprzedawać go gdzie indziej – na przykład do Azji.

Jednak stany argumentują w swoim liście, że pułap cenowy może ograniczyć presję inflacyjną i jednocześnie zarządzać oczekiwaniami. „Można go zaprojektować w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i swobodny przepływ gazu w Europie, jednocześnie realizując nasz wspólny cel, jakim jest zmniejszenie zapotrzebowania na gaz” – piszą państwa członkowskie.

Niemcy wypowiadają się przeciwko limitom cen gazu

W szczególności Niemcy opowiedziały się przeciwko ograniczeniu cen. Republika Federalna praktycznie nie otrzymuje już gazu z Rosji i dużo płaci za dostawy z innych krajów, takich jak Norwegia.

„Z pewnością byłby to duży problem dla Niemiec, gdybyś nie mógł licytować więcej niż inne państwa członkowskie, aby uzyskać gaz, którego potrzebujesz w Niemczech”, powiedział niemieckiej agencji prasowej ekonomista Georg Zachmann z think tanku Bruegel w Brukseli. „Byłoby atrakcyjne dla niektórych dobrze zaopatrzonych krajów UE, gdyby Niemcy nie mogli już kupować gazu i podbijać cen”.

List został podpisany przez Belgię, Bułgarię, Chorwację, Francję, Grecję, Włochy, Łotwę, Litwę, Maltę, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię i Hiszpanię. Ministrowie energetyki krajów UE spotkają się w piątek, aby zdecydować o możliwych środkach nadzwyczajnych.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Amerykańskie organy antymonopolowe pozywają miliardową transakcję Microsoftu

AktualnościWiadomościZarządzanie

Maria Valdes zostaje dyrektorem produktu w firmie Puma

AktualnościWiadomości

Powrót świątecznych spotkań

AktualnościWiadomości

Czy Polacy potrzebują adrenaliny?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: