Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Zwolnienie lekarskie a umowa-zlecenie – co warto wiedzieć?

Zleceniobiorca, który podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu przez co najmniej 90 dni, zyskuje prawo do zasiłku chorobowego i do świadczenia rehabilitacyjnego wypłacanego ze środków ZUS. Zasiłek macierzyński i opiekuńczy przysługują od pierwszego dnia ubezpieczenia.  

Płatne zwolnienie – na jakich zasadach?

Prawo do płatnego zwolnienia chorobowego przysługuje osobom opłacającym składki na ubezpieczenie chorobowe. Pracownicy etatowi robią to obowiązkowo, zleceniobiorcy – dobrowolnie. Aby podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, osoba wykonująca obowiązki na podstawie umowy-zlecenia musi złożyć odpowiedni wniosek do zleceniodawcy, który przekazuje pismo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ubezpieczenie zaczyna obowiązywać od dnia wskazanego we wniosku i wygasa:

w dniu oznaczonym we wniosku;

w dniu ustania tytułu ubezpieczenia, tzn. z chwilą rozwiązania umowy-zlecenia;

od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który pracodawca nie opłacił składki.

Zleceniobiorca może korzystać ze świadczeń także po ustaniu tytułu ubezpieczenia, jeśli:

niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i nie ustała po jego wygaśnięciu;

choroba trwała co najmniej 30 dni i powstała nie później niż 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia;

choroba trwała co najmniej 30 dni i powstała nie później niż 3 miesiące od ustania tytułu ubezpieczenia – jeżeli niezdolność do pracy była spowodowana chorobą zakaźną lub inną dolegliwością, której objawy stają się widoczne po czasie dłuższym niż 14 dni.

Świadczenia chorobowe dla zleceniobiorcy

Opłacanie składki chorobowej gwarantuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, tzn. do zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego, a także do świadczenia rehabilitacyjnego(https://www.mpips.gov.pl/ubezpieczenia-spoleczne/ubezpieczenie-w-razie-choroby-i-macierzynstwa/rodzaje-swiadczen-wyplacanych-z-ubezpieczenia-chorobowego/).

Prawo do zasiłku nabywa się po upływie tzw. okresu wyczekiwania, który dla zleceniobiorców wynosi 90 dni. Wyjątek stanowią zasiłek macierzyński i opiekuńczy, które przysługują od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, niezależnie od rodzaju zawartej umowy. Wysokość składki chorobowej to 2,45% podstawy wymiaru, tzn. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Wysokość zasiłku chorobowego zleceniobiorcy określa się na podstawie miesięcznego przychodu za pełne miesiące kalendarzowe. Zasady ustalania wymiaru świadczenia wynikają z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19990600636).

Osoby zatrudnione na podstawie umowy-zlecenia nie otrzymują wynagrodzenia chorobowego wypłacanego ze środków zleceniodawcy. Od pierwszego dnia niezdolności do pracy przysługuje im zasiłek chorobowy finansowany ze środków ZUS.

Wynagrodzenie brutto-netto – umowa-zlecenie

Wysokość wynagrodzenia zleceniobiorcy zależy m.in. od tego, czy podlega on ubezpieczeniu społecznemu z innych tytułów niż umowa-zlecenie. Płaca netto zmniejsza się również w związku z opłacaniem składki chorobowej. Od wynagrodzenia z tytułu umowy-zlecenia odprowadza się także zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jej wysokość zależy m.in. od kosztów uzyskania przychodu. Chcąc ustalić wymiar pensji netto, można skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen.

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy i personalny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointWiadomości

Urządzenia medyczne będą bezpieczne. Tuttnauer rozpoczął współpracę z Check Point Software Technologies

AktualnościWiadomości

Silver Tsunami – aktywizacja pracowników pokolenia 50+

AktualnościWiadomości

Polskie firmy atakowane są 1170 razy w tygodniu. Ransomware szczególnym zagrożeniem

AktualnościWiadomości

Lufthansa traci docelowe zyski z powodu strajków

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: