Dzięki ultrastabilnej platformie statek kosmiczny Gaia zbudowany przez Airbus Defence and Space stworzył mapę ponad 1,6 mld gwiazd. Dziś opublikowano dane o położeniu i jasności 1,1 mld gwiazd.

Satelita Gaia, zbudowany na zamówienie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), mapuje wszechświat od czasu wyniesienia na rakiecie Sojuz w grudniu 2013 r. Jego misją jest wykonanie spisu gwiazd na Drodze Mlecznej. Statek kosmiczny obraca się i śledzi ogromną liczbę gwiazd jednocześnie, a przy tym niemal idealnie kontroluje wysokość swojej orbity. Jego system napędowy wykorzystuje mikrosilniki manewrowe, które utrzymują prawidłowe położenie satelity – na ziemi potrzeba by było tysiąc takich silników, żeby unieść jedną kartkę papieru.

Sercem satelity jest moduł przetwarzania wideo, która ma większą moc obliczeniową, niż jakikolwiek inny statek kosmiczny ESA. Dane z Gai są odbierane przez 35-metrowe anteny ESA w Cerebros w Hiszpanii i New Norcia w Australii.

Opublikowane dziś dane uzupełniają i znacznie ulepszają wyniki pierwszej misji astrometrycznej ESA, Hipparcos, która rozpoczęła się w 1989 roku i również została przygotowana przez Airbus Defence and Space.