Trendy na rynku pracy zmieniają się dynamicznie. Co roku powstają nowe zawody, a specjalizacje które jeszcze niedawno były popularne dziś tracą zainteresowanie rekruterów, menedżerów, a co za tym idzie kandydatów. W jakim kierunku warto zatem rozwijać swoją karierę zawodową, aby w 2017 roku nabrała tempa? Jak co roku serwis careerbuilder.com opublikował listę najgorętszych profesji. Wybierał je biorąc pod uwagę wysokość wynagrodzeń oraz dynamikę wzrostu liczby stanowisk w latach 2012 – 2016. Dzięki tej analizie eksperci wskazali 5 obszarów, w których zapotrzebowanie na specjalistów jest największe. W jakich obszarach szczególnie warto szukać pracy w 2017 roku?

BIZNES I OPERACJE FINANSOWE

W tym obszarze pracę znajdą m.in. analitycy biznesowi, finansowi czy specjaliści ds. rozwoju produktów, którzy tworzą i wdrażają nowe rozwiązania produktowe i usługowe. Stosunkowo nowym zawodem jest menedżer operacyjny odpowiadający za planowanie i wdrażanie długoterminowej strategii biznesowej firmy.

NOWE TECHNOLOGIE

Obecność specjalistów IT w zestawieniu nie powinna nikogo dziwić. Front End Developerzy czy programiści rozwiązań mobilnych są dziś jednymi z najbardziej poszukiwanych ekspertów na rynku w Polsce i za granicą. Firmy gromadzą ogromne ilości danych którymi trzeba zarządzać oraz które wymagają przetwarzania. Ponieważ w danych tych zawierają się także informacje poufne, które wymagają ochrony i zarządzania nimi, zwiększa się także zapotrzebowanie pracodawców na specjalistów ds. bezpieczeństwa w sieci. 

OPIEKA ZDROWOTNA

Nasze społeczeństwo się starzeje. Postęp w medycynie, technologii, edukacji oraz świadomości żywienia przekłada się znacząco na długość ludzkiego życia. Dziś statystyczny człowiek żyje 70 lat, szacuje się, że dzieci urodzone po 2007 roku będą żyły ponad 100 lat. Z tego powodu nieustająco rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ochrony zdrowia. Najbardziej poszukiwani są dziś lekarze rodzinni, rehabilitanci, psychologowie i kardiolodzy.

SPRZEDAŻ

Sprzedaż i handel to jedna z najszybciej rozwijających się branż. Przedstawiciele handlowi i opiekunowie klienta są potrzebni w każdej firmie. Im bardziej wyspecjalizowani, tym cenniejsi dla pracodawców. 

NOWE WOLNE ZAWODY

Nieustająco rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tzw. wolnych zawodach. W cenie są dziś elektrycy, hydraulicy czy technicy HVAC (specjalizujący się w systemach grzewczych, klimatyzacji i wentylacji).

 

Raport Pracuj.pl