Rosną wynagrodzenia Polaków pracujących w Unii Europejskiej. W 2017 r. zarabiali oni o ponad 1000 zł więcej niż w roku poprzednim. Najlepsze zarobki oferują Austria, Irlandia i Wielka Brytania.

W latach 2004-2017 średnie zarobki Polaków pracujących w krajach UE wzrosły o 2741 zł brutto miesięcznie. Tylko od 2016 r. do 2017 r. wynagrodzenie wzrosło o 1008 zł. Rankomat.pl sprawdził, gdzie w Europie najłatwiej jest znaleźć pracę i gdzie można zarobić najwięcej?

8955 zł miesięcznie w Austrii

W ubiegłym roku średnia miesięczna pensja Polaków zatrudnionych w UE wyniosła 7705 zł brutto. Od początku członkostwa Polski we Wspólnocie, średnie miesięczne zarobki wzrosły tym samym aż o 2741 zł brutto.

Na najwyższe zarobki w 2017 r. Polacy mogli liczyć w Austrii (8955 zł brutto) i Irlandii (8639 zł brutto).

W najczęściej wybieranych do emigracji zarobkowej krajach takich jak Wielka Brytania czy Niemcy, pensje były nieco niższe i wyniosły odpowiednio 7849 zł brutto oraz 7792 zł brutto.

Najwięcej ofert pracy w Niemczech

W 2017 r. najwięcej ofert pracy dla Polaków za granicą, pochodziło od niemieckich pracodawców (60%).

Polaków chętnie zatrudniano także w Holandii (15%). Mniej osób mogło liczyć na zatrudnienie w Belgii, Wielkiej Brytanii i Austrii.

Wyjazd do pracy za granicę a ubezpieczenie

Zdecydowania większość ofert pracy za granicą dla Polaków, dotyczy pracy fizycznej. Decydując się na wyjazd Polacy powinni pomyśleć o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem, ponieważ refunduje tylko podstawowe świadczenia. Koszty specjalistycznych zabiegów, pobytu w szpitalu czy leczenia stomatologicznego, należy pokryć samodzielnie.

– Praca fizyczna za granicą traktowana jest przez ubezpieczycieli jako czynność wysokiego ryzyka. Prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia podczas jej wykonywania jest wyższe, w związku z czym towarzystwa wymagają od ubezpieczonego rozszerzenia podstawowego zakresu polisy.  Najtańsze ubezpieczenie turystyczne z rozszerzeniem o pracę fizyczną, można kupić już od 130 zł miesięcznie – komentuje Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl.

Opracowanie rankomat.pl na podstawie Raportu Euro-Tax  “Zarobki Polaków za granicą w 2017 r.”

Rankomat.pl to lider wśród porównywarek ubezpieczeń, za pośrednictwem którego Polacy kupili już 1 mln polis. Serwis pozwala automatycznie porównać oferty kilkunastu wiodących firm ubezpieczeniowych, dzięki czemu nawet 70% użytkowników znajduje tańsze ubezpieczenie samochodu, podróży lub domu.

Rankomat.pl to również serwis o charakterze doradczo-informacyjnym. Tworzone przez specjalistów raporty, poradniki i analizy eksperckie zawierają szczegółowe informacje dotyczące cen ubezpieczeń oraz ich zmian w czasie. Wszystkie opracowania cechuje najwyższa jakość i wysoki stopień użyteczności.