Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Umowa o dzieło – jak powinna wyglądać?

Umowa o dzieło to nisko opodatkowana forma zatrudnienia, która nie obliguje żadnej ze stron do opłacania składek społecznych i zdrowotnych. Sprawdź, kiedy można ją podpisać i jakie elementy powinna zawierać.

Umowa o dzieło – czego może dotyczyć?

Umowa o dzieło to porozumienie pomiędzy zamawiającym a wykonawcą (autorem) dzieła. Zasady jej zawierania oraz wynikające z niej prawa i obowiązki reguluje kodeks cywilny (art. 627-646). Dziełem, które stwarza autor, nie musi być przedmiot materialny (tekst, grafika, rzeźba itd.). Za realizację dzieła uznaje się również samo doprowadzenie do jakiejś sytuacji, uzyskanie konkretnego rezultatu.

Jak powinna wyglądać umowa o dzieło?

1. Strony umowy

W poprawnie skonstruowanej umowie o dzieło zostają określone strony. Możemy na jej podstawie stwierdzić, kto zleca wykonanie dzieła, a kto zobowiązuje się do jego realizacji. W dokumencie muszą znaleźć się dane obu stron, takie jak: imię i nazwisko, data urodzenia, imiona rodziców, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości oraz numer PESEL (nieobowiązkowo). Dodatkowo, jeśli stroną jest osoba prowadząca działalność gospodarczą, należy podać NIP. W przypadku spółki, w dokumencie muszą pojawić się następujące informacje: nazwa, adres siedziby, numer wpisu do KRS, dane osoby uprawnionej do reprezentowania spółki.

2. Przedmiot umowy

W umowie o dzieło istotne jest dokonanie szczegółowego opisu jej przedmiotu. Precyzyjne określenie ustaleń pomaga uniknąć późniejszych nieporozumień i ułatwia rozstrzyganie ewentualnych sporów.

3. Wynagrodzenie za wykonanie dzieła

Określenie kwoty wynagrodzenia za wykonanie dzieła nie wystarczy. Umowa powinna zawierać informacje na temat formy jego wypłacenia: ryczałtowej (ustalonej z góry) lub kosztorysowej (wyliczanej według ustalonej listy prac i stawek). W niektórych umowach określa się również termin wypłaty wynagrodzenia. Wykonawca otrzymuje należność w dniu oddania dzieła, jeśli strony nie ustaliły inaczej.

4. Termin

Ważnym elementem umowy jest termin, z upływem którego dzieło ma zostać przekazane. W dokumencie można określić także dzień rozpoczęcia realizacji dzieła.

5. Informacje dodatkowe

W umowie nie muszą pojawić się informacje dotyczące sposobu dostarczania materiałów wykonawcy lub przekazania dzieła zamawiającemu. Aby uniknąć konfliktów, warto rozstrzygnąć te kwestie.

6. Podpisy

Aby umowa zawarta w formie pisemnej była ważna, konieczne są własnoręczne podpisy obu stron, znajdujące się bezpośrednio pod tekstem umowy. Ewentualne dopiski pojawiające się poniżej, powinny być ponownie sygnowane.

pracuj.pl

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Faktoring dla transportu z GRENKE

AktualnościWiadomości

Mechanizm działania prop tradingu

AktualnościWiadomości

Biden chce potroić cła na stal z Chin

AktualnościWiadomości

Czym charakteryzują się opakowania termoformowane?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: