Polaków ogarnęła zrzutko-mania. Zbierają na wszystko. Coraz częściej internautom udaje się zorganizować i z sukcesem zebrać pieniądze także na nietypowe cele, np. na odnalezienie planety słonecznej, na plemię marzycieli czy JadłoDzielnię. Oto ranking  najbardziej oryginalnych zbiórek online, które zakończyły się sukcesem.

Liczba zorganizowanych z sukcesem zbiórek w polskim internecie dawno już przekroczyła kilkaset tysięcy, a ich łączna wartość w tym roku przekroczy 0,5 mld złotych. Polacy zbierają na wszystko – od sfinansowania badań, leczenia, poprzez prezenty na urodziny, imieniny, wyjazdy weekendowe, wakacyjne, a także projekty biznesowe, np. na start nowej firmy czy zakup drogiego urządzenia do niej. Jednak jak się okazuje, z roku na rok, coraz większą popularność zyskują niestandardowe, unikatowe i oryginalne zbiórki. Inwencja rodaków w kreowaniu nowych i nietuzinkowych pomysłów nie zna granic. Co ważne, znaczny odsetek z nich kończy się sukcesem finansowym, gromadząc zazwyczaj od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

– Według naszych analiz takich zbiórek jest z roku na rok coraz więcej. Ich dynamika wzrostu kształtuje się na poziomie 100% rok do roku. Aktualnie ich liczba to około 10% w ogólnej liczbie zrzutek na naszej platformie, podczas gdy w tym samym okresie zeszłego roku było ich około 5% – mówi Tomasz Chołast, współzałożyciel zrzutka.pl. – To pokazuje, że także te niecodzienne czy nietypowe pomysły mogą odnieść sukces i zgromadzić planowany poziom finansowania. Wystarczy zaufany organizator, wspierająca społeczność i dobry pomysł na promocję – dodaje Chołast.

Zespół zrzutka.pl przygotował subiektywny ranking najbardziej niecodziennych i unikatowych zbiórek. Wśród nich znalazły się jedynie te, które zakończyły się sukcesem, czyli zebrały 100% lub więcej zaplanowanych środków pieniężnych.

Oto pierwsza dziesiątka:

Odnaleźć planetę poza słoneczną: https://zrzutka.pl/rnzvkg

Wielka Flaga na koncercie Foo Fighters i gra planszowa dla zespołu od fanów: https://zrzutka.pl/grajp9

Krasnale Autostopowe na Bielanach Wrocławskich: https://zrzutka.pl/c3g7xc

Plemię Marzycieli: https://zrzutka.pl/zum6v5

Karioka Girls Rock Camp: https://zrzutka.pl/uhgudp

Warsztatownia – dla miłośników ekologicznego stylu życia: https://zrzutka.pl/499nv3

JadłoDzielnia w #KochLove: https://zrzutka.pl/wa8z27

Zabytkowa kuźnia: https://zrzutka.pl/tmw746

Na krowę: https://zrzutka.pl/xvbdhs

Plac zabaw pod choinkę dla dzieci w Kenii: https://zrzutka.pl/kj4srn

Więcej na zrzutka.pl