Najlepsze jedzenie do biura? Pizza! Nic dziwnego, że jest ona bohaterem niezliczonych, około biurowych memów i jednym z najchętniej zamawianych posiłków na wynos. Jeff Bezos, założyciel i CEO serwisu Amazon jedną ze swoich głównych zasad biznesowych uczynił „Zasadę dwóch pizz”. Margerita, capriciosa czy marinara – każdy znajdzie coś dla siebie i naprawdę trudno o osobę, która nigdy nie jadła w pracy pizzy. Nie powinien więc dziwić fakt, że według badań darmowa pizza podnosi lepiej produktywność niż obietnica niewielkiego bonusa finansowego.

Z badań marki Mosso wynika, że 1 na dwóch Polaków jada pizzę przynajmniej raz w miesiącu. Co ciekawe, 12% badanych nie wyobraża sobie tygodnia bez tego włoskiego specjału. Miłośnicy pizzy doceniają przede wszystkim jej wyjątkowy smak oraz możliwość skomponowania ulubionych składników. 16% badanych zamawia pizzę do domu lub pracy – jest to najpopularniejsze w Polsce danie na wynos.

Kreatywne spotkanie? Wystarczą dwie pizze

Jeff Bezos, szef Amazona jest powszechnie znany ze swej niechęci do niepotrzebnych i bezproduktywnych spotkań. Gdy musi jakieś zorganizować, stosuje zasadę „dwóch pizz”, która w jego opinii optymalizuje liczbę uczestników spotkań i sprzyja ich kreatywności. Zasada jest prosta –  organizując spotkania, dobieraj uczestników tak, by wystarczyły Wam  dwie pizze, by się najeść. Duża liczba osób na spotkaniu wcale nie sprzyja kreatywności.

Pizza motywuje bardziej niż pieniądze

Jak pokazują wyniki badań, opublikowanych w 2016 roku przez profesora Dana Ariely’a z Duke University w USA pizza może być świetnym narzędziem pobudzającym produktywność. Profesor Ariely przeprowadził badanie, w którym jego uczestników podzielił na 4 grupy. Każda z grup otrzymała to samo zadanie do wykonania, różniła je tylko nagroda, która miała motywować do działania: wiadomość z podziękowaniem od szefa, bonus w wysokość 30$ i … darmową pizzę. Ostatnia grupa nie miała otrzymać żadnej gratyfikacji za wykonaną pracę. Efekt? Po tygodniu prac najlepszy wynik osiągnęła grupa, której obiecano wiadomość z gratulacjami od przełożonego, a na drugim miejscu znalazł się zespół, który pracował na pizzę. Co ciekawe bonus finansowy motywował najsłabiej – to właśnie ta grupa zajęła ostatnie miejsce w zestawieniu.

Nas wyniki wcale nie dziwią – mało jest rzeczy tak smacznych, integrujących i rozluźniających nawet najbardziej napiętą atmosferę w zespole jak… pizza.

pracuj.pl