Początek roku sprzyja podejmowaniu nowych wyzwań, planowaniu życiowych zmian, czy rozpoczynaniu nowych przygód. Jedną z najczęstszych z nich jest postanowienie zdrowszego żywienia i regularnego uprawiania sportu. Stali bywalcy wiedzą, że w tym okresie siłownie pękają w szwach, a na ulicach i w parkach, podczas porannego joggingu, częściej spotykamy dawno nie widzianych sąsiadów. Logika wskazywałaby też, że to na ten okres przypada największe zainteresowanie sprzętem sportowym. Czy tak jest w rzeczywistości?

Temat ten przeanalizował w badaniu „Sportowe trendy w Europie”zespół ShopAlike.pl. Operując danymi z platformy z 13 krajów Europy (Austrii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwecji, Węgier i Włoch) zebranymi w okresie od listopada 2016 do listopada 2017, eksperci próbowali odpowiedzieć na pytanie, jakie dyscypliny z kategorii „sport i rekreacja”  budzą największe zainteresowanie w jakim kraju, a także jak kształtuje się ono w ciągu roku.

Wyniki są dość zaskakujące. O ile sport budzi największe zainteresowanie na początku roku w Niemczech, Włoszech, czy Holandii, o tyle już w przypadku Polski, ale też Hiszpanii, Szwecji, czy Czech przypada ono na miesiące letnie (lipiec-sierpień). Dla Finów jest to marzec, a dla Francuzów – maj. Austriacy, Duńczycy i Węgrzy najbardziej sprzętem sportowym interesują się zaś w listopadzie.Jakie aktywności są najpopularniejsze? Mimo różnic klimatycznych, czy geograficznych, w Europie niepodzielnie rządzi rower (choć w różnych odmianach), a także kemping i fitness.

W Polsce biwakowanie wyprzedza rowery oraz fitness. Pokrywa się to z wynikami raportu „Aktywność fizyczna Polaków”, przeprowadzonego przez Kantar Public w 2017r. Według niego 62% Polaków uprawia sport przynajmniej raz w miesiącu, a najczęściej uprawianą dyscypliną jest właśnie jazda na rowerze (31%). 29% deklaruje, że regularnie biega, a 39%, że przynajmniej raz w tygodniu odwiedza basen, siłownię lub klub fitness.

https://www.shopalike.pl/sportowe-trendy-w-europie/

Źródło: Shopalike.pl