Na całym świecie trwa boom na leasingowanie sprzętu IT – wskazują ogłoszone właśnie wyniki finansowe specjalizującego się w tym segmencie międzynarodowego koncernu GRENKE. Największe wzrosty zanotowały Włochy (38,3%), Wielka Brytania (40,5%) i Hiszpania (40,1%). Także Polska wypada dobrze na tle innych krajów, ze wzrostem na poziomie 28 proc.

Międzynarodowa firma leasingowa GRENKE specjalizująca się w finansowaniu sprzętu komputerowego, oprogramowania i zaawanasowanych urządzeń technologicznych dla firm, raportuje bardzo dobre wyniki new businessu po pierwszym kwartale 2017. Ogólna wartość nowych aktywów oddanych w leasing do końca marca wyniosła 445,6 mln EUR, co oznacza wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o ponad 20,1%.

Niewiele zmieniła się natomiast średnia wartość umowy, w który inwestują przedsiębiorcy. W pierwszym kwartale 2017 na 30 rynkach, na których obecne jest GRENKE, leasingodawca przyjął łącznie 119 129 wniosków od firm, co wygenerowało 52 075 nowych umów o średniej wartości 8,557 EUR – rok wcześniej było to 8,518 EUR.

Wzrost leasingu IT możemy także potwierdzić na krajowym rynku. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w pierwszych trzech miesiącach 2017 branża sfinansowała łączne inwestycje o wartości 15 mld zł, co daje dynamikę rynku na poziomie 12,7%. Największy wzrost – niemal 23% – odnotowano w sektorze maszyn i urządzeń liczonych razem z IT.

„Widzimy wyraźnie, że utrzymuje się duże zainteresowanie leasingiem IT. Przedsiębiorcy inwestują w dobre, nowe komputery i zaawansowane technologie” – komentuje Maciej Kaczmarek, Członek Zarządu GRENKE w Polsce – „Wyniki naszej grupy na świecie są więcej niż zadowalające, a wzrost nowego biznesu dotyczy nie tylko leasingu, ale także pozostałych segmentów, na przykład faktoringu”.

tabelka.png

Rozwijając swoją światową obecność GRENKE w pierwszym kwartale 2017 otworzyło nowe oddziały w Danii, Włoszech i Holandii a także nowe biuro w Abu Dhabi. Obecnie działa więc łącznie w 30 krajach poprzez 126 placówek. W Polsce GRENKE otworzyło swoje czwarte lokalne biuro – do Warszawy, Poznania i Wrocławia dołączyły Katowice. W drugim kwartale GRENKE planuje wejść na rynek australijski i przedstawić we Włoszech swoją ofertę faktoringową.