Firmy pożyczkowe coraz intensywniej rywalizują o pozyskanie nowych klientów, a jest o co walczyć – ponad milion Polaków corocznie pożycza pieniądze na bieżące wydatki, wakacje czy prezenty świąteczne. Nawet 25 proc. tych pożyczek udzielanych jest przez Internet lub telefon. W przypadku finansowania o wartości poniżej 1.000 zł udział firm pożyczkowych w rynku sięga nawet 40 proc.!

Dzięki obecnym tendencjom rynkowym instytucje finansowe oferujące tzw. „chwilówki” coraz mocniej rywalizują o pozyskanie klienta, co bezpośrednio przekłada się na warunki oferowane swoim klientom. Coraz powszechniejszą praktyką przyciągania nowych pożyczkobiorców jest udzielanie pierwszych pożyczek do 30 dni bez opłat prowizyjnych i odsetek – taką ofertę posiada już większość najważniejszych graczy na rynku.

Należy jednak zwrócić uwagę na inne czynniki przemawiające za przystępnością takiej formy kredytowania. Jak wynika z raportów BIK, klientami firm pożyczkowych są głównie osoby młode, potrzebujące najczęściej natychmiastowego zastrzyku gotówki. Potwierdzeniem tego jest szczególna  popularność chwilówek w okresach świątecznych oraz wakacyjnych. Dlatego klienci zwracają szczególną uwagę na proces ubiegania się o pożyczkę, który powinien być możliwie przejrzysty oraz szybki. Przykładowo Miloan, jeden z
czołowych graczy na polskim rynku, stara się o jak najprostsze procedury wypełniania wniosku, oferuje transfer środków już do 15 minut po akceptacji wniosku, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości umożliwia kontakt z infolinią.

– Wypełnienie naszego formularza on-line zajmuje zaledwie kilka minut. Wymagany jest jedynie dowód osobisty oraz posiadanie własnego konta bankowego, a także adresu mailowego. W Miloan nie wymagamy dodatkowych dokumentów, ani zaświadczeń o zarobkach a sama procedura weryfikacji danych jest bardzo szybka i odbywa się online ” – mówi Beata Szwankowska, prezes Miloan Polska.

Miloan Polska to firma, która uplasowała się na pierwszym miejscu w rankingu Gazety Finansowej pod względem kosztów rozliczenia długu w okresie 1 miesiąca. Miloan z najniższymi, miesięcznymi kosztami obsługi wyprzedził Vivus i NetCredit.

‘’Dla pożyczki 3 tys. zł, spłacanej w jednej miesięcznej racie, najlepszą ofertę ma firma Miloan, której oddamy o 450 zł więcej niż pożyczyliśmy. Drugie i trzecie miejsce z kosztami 540 zł oraz 550 zł zajmują odpowiednio vivus.pl oraz net credit’’ – czytamy w rankingu Gazety Finansowej z VI 2017.

Pożyczki Online to często jedyna opcja dla grupy 1,5 milionów osób, nie mających zdolności otrzymania kredytu w bankach tzw. ‘’wykluczonych finansowo’’.