Polska to świetne miejsce do inwestycji – taka jest najkrótsza konkluzja wypowiedzi gości panelu dyskusyjnego zorganizowanego przez Bank Pekao S.A. w Davos. Wydarzenie miało miejsce w pierwszym dniu Światowego Forum Ekonomicznego.

Bank Pekao S.A. gościł grupę znakomitych gości na zorganizowanym przez siebie panelu. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. Rafael del Pino, prezes wywodzącej się z Hiszpanii grupy firm budowlanych Ferrovial, Shanu Hinduja, wiceprezes Hinduja Bank czy Leonardo Ferragamo, przedstawiciel włoskiej grupy odzieżowej Ferragamo. „Ambasadorami” Polski podczas dyskusji byli prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego oraz Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. W imieniu gospodarza – Banku Pekao S.A. – dyskusję prowadzili prezes zarządu Michał Krupiński oraz wiceprezes zarządu Roksana Ciurysek-Gedir.

Dyskusja toczyła się wokół dwóch tematów: polskiej gospodarki i Polski jako dobrego miejsca do inwestowania oraz sukcesji w biznesach rodzinnych.

– Polska jest otwarta na inwestycje. Mamy konserwatywną, przewidywalną politykę monetarną, mocne przywiązanie do członkostwa w UE oraz wysoki poziom produktywności przekładający się na wzrost gospodarczy – powiedział prof. Adam Glapiński.

Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF mówił o pozytywnych zmianach jakie zachodzą w jego organizacji: – Zmieniamy KNF w ten sposób, aby urząd był bardziej nastawiony prorynkowo, bardziej otwarty na potrzeby ludzi, dla których jesteśmy i działamy. Mogę zapewnić, że każdy przedsiębiorca chcący rozwijać w Polsce swój biznes, chcący realizować swoje idee, będzie traktowany na takich samych, równych zasadach.

Zaproszeni goście dzieląc się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami, pokazali pozytywne nastawienie do inwestowania w Polsce. Jednym z nich był Lance Uglla, prezes IHS Markit, firmy specjalizującej się w ekonomicznej, finansowej i przedmiotowej analizie rynków. Jego firma kilka miesięcy temu otworzyła w Gdańsku nowe biuro. Zatrudnia już 200 specjalistów od analizy danych i zamierza w ciągu 12-15 miesięcy podwoić zatrudnienie. – Chcemy rozwijać się w Polsce. Jakość pracy, zaangażowanie ludzi, poziom zarządzania – wszystko to jest na fantastycznym poziomie – stwierdził Lance Uglla. Z kolei Leonardo Ferragamo z włoskiej grupy odzieżowej Ferragamo poinformował, że jego firma przymierza się do otwarcia sklepów nad Wisłą.

Michał Krupiński podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat Forum i obecności w Davos. – To ważne dla nas, żeby tu być. Widzimy coraz większe przywiązanie do polityki protekcjonizmu gospodarczego na całym świecie, a my chcemy pokazać, że jako kraj wysoko cenimy sobie wspólną przyszłość – powiedział Michał Krupiński.

Roksana Ciurysek-Gedir, która od początku stycznia pełni funkcję wiceprezes nadzorującą prace Pionu Bankowości Prywatnej, dodała: – Polska gospodarka odnosi coraz większe sukcesy. Obserwujemy jak kolejne pokolenie przedsiębiorców przejmuje stery w firmach rodzinnych i jesteśmy gotowi, aby jako bank być ich partnerem w budowaniu własnego sukcesu.