Otoczona uniwersum światła i dźwięku OMEGA świętowała 60-lecie narodzin legendarnego zegarka Speedmaster podczas wieczoru pełnego gwiazd w Londynie. Honorowymi gośćmi wydarzenia „Lost in Space” byli George Clooney i BuzzAldrin. Temat wiodący imprezy nawiązywał do niezrównanego dziedzictwa modelu Speedmaster w eksploracji kosmosu.

Wieczorny event odbył się w gmachu londyńskiego muzeum Tate Modern, który odmieniony na czas wyjątkowego wieczoru zawładnął zmysłami gości. Prowadzącym wydarzenia był profesor Brian Cox. W elegancko urządzonym wnętrzu z nutą futurystycznego klimatu centralne miejsce zajęła kolekcja 60-ciu przełomowych modeli z kolekcji Speedmaster z lat 1957 – 2017.

Raynald Aeschlimann, Prezydent OMEGA, przemawiał jako pierwszy. Powitał zgromadzonych gości i podzielił się z nimi własną refleksją na temat najsłynniejszego chronografu marki.

„Speedmaster to zegarek o wielkim znaczeniu. Nie tylko dla OMEGI, ale także dla wielu kobiet i mężczyzn, którzy mu zaufali i nosili na ręku. Nawet po 60 latach nie stracił nic z mocy i charyzmy. Jesteśmy dumni z organizacji wydarzenia o takiej skali. Cieszę się, że możemy dzielić ten wieczór z największymi miłośnikami modeli Speedmaster.”

LONDON, ENGLAND - APRIL 26: George Clooney and Buzz Aldrin attend the OMEGA 'Lost In Space' dinner to celebrate the 60th anniversary of the OMEGA Speedmaster, which has been worn by every piloted NASA mission since 1965, at Tate Modern on April 26, 2017 in London, England. (Photo by Mike Marsland/Mike Marsland/Getty Images for OMEGA) *** Local Caption *** George Clooney; Buzz Aldrin

Za OMEGA Speedmaster kryje się długa i bogata historia. Oryginalny model był pierwszym na świecie ze skalą tachometru naniesioną na pierścień lunety. Jego wzornictwo przetrwało próbę czasu. Zegarek był wybierany przez astronautów, pilotów sił powietrznych, podróżników, sportowców, aktorów, ma także stale rosnącą rzeszę fanów na całym świecie. Najsłynniejsze egzemplarze stanowiły element wyposażenia misji Apollo 11 w 1969 roku. To wtedy Neil Armstrong i BuzzAldrin postawili pierwsze kroki na powierzchni Srebrnego Globu, a zegarek OMEGA Speedmaster na zawsze został pierwszym zegarkiem noszonym na Księżycu.

48 lat później, Buzz znów mógł wznieść się w powietrze i „latać” nad głowami gości w Londynie (dzięki uprzejmości kaskadera), by ostatecznie pojawić w kombinezonie kosmicznym na scenie. Po niesamowitych owacjach, astronauta przytoczył swoje wspomnienia związane z zegarkiem z lat aktywnej służby w kosmosie. 

„Nie baliśmy się. Co więcej, byliśmy dumni, że mamy możliwość reprezentowania ludzkości i że posiadamy umiejętności i wiedzę by wykonać coś tak wiele znaczącego dla nas jako astronautów oraz dla wielu innych osób.”

Buzzowi na scenie towarzyszył znany aktor Goerge Clooney, który jest nie tylko oddanym miłośnikiem modelu Speedmaster, ale także od lat pasjonuje się eksploracją kosmosu. Otoczka towarzysząca misjom Apollo należy do jego najgorliwiej pielęgnowanych wspomnień z dzieciństwa.

„Speedmastery były ogromną częścią mojego dorastania. Mój wujek i ojciec mieli je ponieważ były tak ważną częścią lądowania na Księżycu. Dla nas to było coś niesamowitego. Z okazji ukończenia szkoły, mój ociec wręczył mi model Speedmaster. Te modele mają w sobie wiele powodów by je kochać ponieważ są eleganckimi zegarkami. Ale uwielbiam je równieżze względu na historię.

LONDON, ENGLAND - APRIL 26: (L-R) Omega President and CEO Raynald Aeschlimann, Prof. Brian Cox and George Clooney on stage at the OMEGA 'Lost In Space' dinner to celebrate the 60th anniversary of the OMEGA Speedmaster, which has been worn by every piloted NASA mission since 1965, at Tate Modern on April 26, 2017 in London, England. (Photo by Mike Marsland/Mike Marsland/Getty Images for OMEGA) *** Local Caption *** Raynald Aeschlimann; Brian Cox; George Clooney

Zapytany o wspomnienia z czasów wyprawy na Księżyc, George złożył bardzo osobisty hołd Buzzowi. „Dla nasz wszystkich miało to ogromne znaczenie. To czego dokonałeś było niezwykle ważne dla nas wszystkich i jestem Ci ogromnie wdzięczni za Twoją odwagę, dowództwo i wszystko czego dokonałeś.”

Minęło ponad 50 lat odkąd OMEGA Speedmaster został wybrany, jako narzędzie niezbędne i godne zaufania w kosmosie. W 1965 roku zegarek przeszedł oficjalne testy i został zakwalifikowany przez NASA do wszystkich załogowych misji w kosmosie. Człowiek odpowiedzialny za ten proces, emerytowany inżynier James Ragan, również był obecny w Londynie i opowiadał gościom o reputacji, którą cieszył się Speedmaster w zespole NASA. 

“Ze wszystkich zegarków które testowaliśmy w 1965 roku, Speedmaster był jedynym który przeszedł wszystkie testy. Reszta została wyeliminowana już po pierwszym teście. Dlatego ten model utrzymuje swoją dobrą reputację wśród NASA i aż do dziś jest używany w przestrzeni kosmicznej. To mówi wiele
o zegarku.”

Kolejny raz okazało się, jak wpływowym i kultowym modelem jest Speedmaster. Wieczór w Londynie odwiedziło wiele znanych osobistości, a wśród nich: amerykańska aktorka Liv Tyler; brytyjska aktorka Gemma Arterton; brytyjska piosenkarka EllieGoulding; francuska aktorka ClemencePoesy; brytyjska aktorka Joely Richardson; brytyjska piosenkarka Pixie Lott; amerykańska modelka Arizona Muse; brytyjska modelkaErin O’Connor; brytyjski model David Gandy; brytyjska aktorka Laura Carmichael; brytyjska modelka Amber Le Bon; influenserka Camille Charriere; model i influenser Oliver Cheshire; brytyjski model Toby Huntington-Whitely; szef kuchni Marcus Wareing; brytyjski boxer David Haye; angielski olimpijski pływak Adam Peaty; chińska aktorkaLiuShishi. włoski pływak FilippoMagnini; japoński aktor ShoheiMiura; tajska aktorka i modelka Praya Lundberg; oraz indonezyjski aktor Nicholas Saputra.

Imprezę „Lost is Space” uświetnił występ zespołu ESKA, który przedstawił między porywającą interpretację klasyka Davida Bowie – Space Oddity. To było cudowne dopełnienie nocy pełnej emocjonującej rozrywki i porywającej wyobraźni.

JAKIE ZEGARKI MIELI NA RĘKACH?

BuzzAldrin i James Ragan wybrali Speedmaster Moonwatch Professional Chronograph George Clooney nosił Speedmaster Moonphasez fazami księżyca, a Raynald Aeschlimann wybrał Speedmaster Moonphasew 18-karatowym złocie.