Przedsiębiorcy małych i średnich firm lepiej oceniają warunki, w jakich prowadzą działalności gospodarcze. To jeden z wniosków, który pojawił się po debacie na temat kondycji firm na XXVII Forum ekonomicznym w Krynicy-Zdrój.

„Konstytucja biznesu” oraz „100 zmian dla firm”, które wprowadziło Ministerstwo Rozwoju są jednymi z inicjatyw przyczyniających się do poprawy sytuacji. Podsekretarz stanu MR, Mariusz Haładyj, który był uczestnikiem panelu dyskusyjnego „Lepsze prawo i dostęp do finansowania poprawiają kondycję MŚP” twierdzi, że to właśnie na forum w Krynicy-Zdrój miał okazję przekonać się, co dały zmiany małym i średnim firmom.

„Opinie przedsiębiorców i stowarzyszeń zrzeszających przedsiębiorców były dość pozytywne, ale to nie oznacza, że ta praca już się skończyła – mówi Mariusz Haładyj. – Wymagane jest dalsze doskonalenie tych rozwiązań oraz identyfikowanie nowych problemów”.

Minister zauważa, że niektóre z wprowadzonych zmian są odczuwalne od razu, jak na przykład zniesienie szkoleń dla wielu zawodów branży budowalnej, co spowodowało, że koszty firm spadły. Dobrze odbierane jest także podniesienie limitu, w ramach którego można prowadzić uproszczoną księgowość.

Jadwiga Lesisz, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która także brała udział w panelu dyskusyjnym poświęconym małym i średnim firmom wyjaśniała, jak agencja wspiera swoją ofertą polskich przedsiębiorców.

„Nasza oferta skierowana jest do firm, na różnym poziomie rozwoju – mówi Jadwiga Lesisz. – Agencja wspiera startupy. Pomaga też między innymi wprowadzać na rynek nowe produkty ułatwiając nawiązanie kontaktu między firmami, a ośrodkami naukowymi, gdzie mogą być prowadzone prace badawczo-rozwojowe”.

„Dużą popularnością cieszy się instrument pozwalający otrzymać dofinansowanie nawet do dwudziestu milionów złotych na wdrażanie wyników prac badawczo-rozwojowych na rynek – mówi Lesisz. – Mogą one dotyczyć nowych produktów lub już istniejących, ale znacznie ulepszonych. Wspieramy także firmy już dojrzałe, o ugruntowanej pozycji, które myślą o ekspansji na rynek zagraniczny lub o wejściu na giełdę”.