Czujesz się tutaj bezpieczny i dowartościowany. Dobrze zarabiasz, możesz liczyć na pozapłacowe dodatki i super opiekę medyczną. Widzisz, że się rozwijasz. Masz wokół siebie przyjaznych ludzi, z którymi chętnie chodzisz po pracy na piwo. Firma rozumie, że chcesz być również rodzicem, więc bez problemu łączysz obowiązki służbowe z życiem rodzinnym. Bajka? Nie! Możesz znaleźć pracodawcę idealnego!

– Nie wyobrażam sobie siedzieć przy biurku od 8 do 16 – mówi Anna, pracująca jako freelancer dla różnych wydawnictw i sama normująca godziny pracy. Innego zdania jest Karolina, farmaceutka. Dla niej praca w wyznaczonych godzinach i stały, przejrzysty grafik to wielka zaleta. Za to ceni swojego pracodawcę. Marcin zmienił miejsce zatrudnienia. Zdecydowały względy finansowe i benefity, ale okazało się, że atmosfera w nowej firmie jest dużo gorsza, brakuje mu towarzystwa dawnego zespołu, wzajemnego wsparcia i koleżeńskości. Rozważa powrót do poprzedniego pracodawcy, mimo że wiąże się to z gorszymi zarobkami. Magda szuka pracy w branży marketingowej. Zależy jej przede wszystkim na częstych delegacjach i wyjazdach zagranicznych, żeby mogła w praktyce wykorzystać znajomość języków obcych. Zupełnie innymi kryteriami kieruje się Agnieszka, mama trzyletniej dziewczynki. Nie chce wracać na etat w korporacji, w której pracowała do wieczora. Szuka miejsca, w którym kończyłaby wcześniej pracę i miała więcej czasu dla dziecka.

Co się naprawdę liczy?

– „Idealny pracodawca” oznacza dla każdego coś innego: wysokie wynagrodzenie, możliwości awansu, dobra atmosfera, ciekawe obowiązki. A nasz ideał możemy znaleźć tylko wtedy, gdy dobrze wiemy, czego oczekujemy. Dlatego warto zrobić sobie listę rzeczy, które są dla nas w pracy najważniejsze – takich, z których na pewno nie zrezygnujemy i tych, które możemy „odpuścić”, jeśli dostaniemy ofertę dobrą pod innymi względami – a później oceniać oferty biorąc to pod uwagę – sugeruje Anna Mikulska z MJCC Employer Branding Consultants.

Stabilnie i bez wyścigu szczurów

Jak pokazuje najnowszy ranking Idealni Pracodawcy 2013, przygotowany przez firmę Universum, młodzi ludzie cenią dzisiaj przede wszystkim stabilność i pewność zatrudnienia. Chcą się czuć bezpiecznie, spokojnie, a to nie jest obecnie takie łatwe na polskim rynku pracy. Ceni się więc pracodawców, którzy mogą to zapewnić. – W większości pozostałych krajów, w tym w Niemczech, numerem jeden na liście celów zawodowych jest tzw. work-life balance, jednak polscy studenci nie cenią go aż w tak dużym stopniu. W zamian za to skupiają się tych atrybutach, które zapewnią im rozwój przyszłej kariery – wyjaśnia Tomasz Krzywicki, Country Manager Universum w Polsce.

Podobne wnioski płyną z badania Kandydat 2012, zrealizowanego przez Grupę Pracuj. Według respondentów idealny pracodawca oferuje stabilną i atrakcyjną finansowo pracę. Przyjazna atmosfera, możliwość rozwoju i nauki oraz godzenia życia zawodowego z osobistym – to kolejne, również bardzo ważne kryteria oceny miejsc pracy. Jako najmniej istotne cechy pracodawcy wskazano natomiast pracę w międzynarodowym środowisku i wyjazdy służbowe. Wśród najwyżej ocenionych świadczeń pozapłacowych znalazły się bezpłatne szkolenia, pakiety medyczny dla siebie i rodziny, służbowy samochód oraz bezpłatny kurs językowy w miejscu pracy.

pracuj.pl