Jak pokazują badania, za nową pracą rozgląda się ponad połowa specjalistów aktywnych na rynku pracy. Problem w tym, że bardzo często poświęcają na to stanowczo zbyt mało czasu. Zastanawiając się, jak szukać pracy, musimy przygotować się, że wymagają one przede wszystkim jednego: konsekwencji.

Ponad jedna trzecia specjalistów na poszukiwania nowego stanowiska przeznacza tylko 1-2 godziny tygodniowo. Według ekspertów to za mało, aby efektywnie szukać pracy. Skuteczne poszukiwanie pracy wymaga konsekwencji i zaangażowania czasowego, dlatego dobrze jest na ten cel poświęcić więcej niż 2 godziny tygodniowo. Małe zaangażowanie czasowe przekłada się na niewielką liczbę wysyłanych aplikacji. Zdecydowana większość z nas wysyła od 2 do 5 CV miesięcznie. I chociaż hurtowe wysyłanie setek CV to też nie jest dobre rozwiązanie, warto dokładnie śledzić nowe oferty pracy, wybierać najbardziej interesując i regularnie aplikować. Niedostateczne zaangażowanie często skutkuje niezadowalającymi efektami poszukiwań.

Zatem: jak szukać pracy, by ją rzeczywiście znaleźć?

Po pierwsze: zaplanuj

Zaplanuj swoje działania na każdy dzień. Skuteczne poszukiwanie pracy musi być regularne i systematyczne. Powinno wejść Ci w nawyk. Przeglądaj nowe oferty pracy zawsze o tej samej porze i od razu wysyłaj swoje aplikacje. Jeśli zobaczysz ciekawe ogłoszenie, ale w danym momencie nie możesz na nie odpowiedzieć, dodaj je do ulubionych i ustaw sobie przypomnienie, by na pewno wrócić do niego wieczorem czy następnego dnia. Pamiętaj też, że przy pomocy aplikacji Pracuj.pl, możesz błyskawicznie aplikować ze swojej komórki.

Po drugie: zaktualizuj swoje CV

Dodawaj na bieżąco do swojego życiorysu projekty, które zrealizowałeś z sukcesem, uzupełniaj pola szkolenia i umiejętności o nowo nabyte certyfikaty i kompetencje. Skorzystaj z wygodnego profilu zawodowego na Pracuj.pl – tam zapiszesz wszystkie dane, będziesz mógł łatwo je zmieniać i dodawać nowe informacje, a potem jednym kliknięciem wygenerujesz profesjonalne CV w pliku pdf lub doc.

Tak przygotowane, aktualne CV zweryfikuj z ofertami z Twojej kategorii. Później pozostaje Ci już tylko jedno – aplikuj!

Po trzecie: wykorzystaj wszystkie możliwe narzędzia

Dzięki nowym technologiom poszukiwanie pracy jest o wiele łatwiejsze. Skoro masz już profil zawodowy na Pracuj.pl i generujesz z niego CV, dodatkowo ustaw polecanie profilu zainteresowanym pracodawcom. Dzięki temu Twój profil będzie automatycznie rekomendowany na odpowiednie oferty pracy, co zwiększy Twoje szanse na zmianę stanowiska.

Na swoją komórkę ściągnij najnowszą aplikację mobilną Pracuj.pl. Umożliwia ona szybkie aplikowanie na wybrane oferty pracy bezpośrednio z komórki. Dzięki aplikacji będziesz mieć też dostęp do swojego profilu zawodowego i szybko uzupełnisz brakujące informacje, a oferty pracy przejrzysz, jadąc tramwajem albo czekając w kolejce w sklepie.

Po czwarte: zbieraj informacje

Zastanów się w jakich firmach chciałbyś pracować, kto jest Twoim wymarzonym pracodawcą. Przeglądaj profile pracodawców dostępne w serwisie Pracuj.pl – znajdziesz w nich szczegółowe informacje nt. wybranych firm: zasady rekrutacji, relacje ze staży i praktyk czy aktualności z codziennej pracy w organizacji.

Po piąte: uzbrój się w cierpliwość

Rekrutacje to często złożone procesy i trwają nawet miesiąc lub dłużej. Dlatego nie czekaj wpatrzony w telefon, a wykorzystaj czas na dopracowanie CV, przeglądanie kolejnych ofert albo doszkalanie się. Szukanie pracy niestety wymaga cierpliwości także dlatego, że mało kto znajduje ją za pierwszym podejściem. Dlatego nie zrażaj się po pierwszej nieudanej rozmowie albo odrzuconej kandydaturze. Traktuj każde takie doświadczenie, jak cenną lekcję, która pomoże Ci wypaść lepiej następnym razem. Kto wie, może wymarzona praca jest już w zasięgu ręki?

pracuj.pl