Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościPracaWiadomości

Jak rozmawiać o wynagrodzeniu na rozmowie o pracę?

Temat wynagrodzenia zawsze jest poruszany w trakcie spotkania z rekruterem. Uwzględnijmy więc ten aspekt, przygotowując się do rozmowy. Ustalmy, jakie są nasze wymagania, biorąc pod uwagę kwalifikacje, jakie posiadamy.

1. Pytanie o satysfakcjonującą wysokość wynagrodzenia

Wątek dotyczący pensji pojawia się w rozmowie z inicjatywy rekrutera. Przed podjęciem tego tematu porusza się kwestie związane m.in. z doświadczeniem zawodowym i kwalifikacjami kandydata. Zbyt szybkie nawiązanie do finansów może sprawić, że będziemy postrzegani jako roszczeniowi, a nawet aroganccy.

2. Przygotowanie konkretnej odpowiedzi

Zanim udamy się na rozmowę kwalifikacyjną, dobrze się przygotujmy. Chodzi również o zagadnienia finansowe. Nie obracajmy w żart pytania o wysokość wynagrodzenia. Unikanie tego tematu także nie jest dobrą strategią. Przedstawmy jasno swoje oczekiwania – ważne, by były adekwatne do realiów. Zanim je określimy, możemy zapoznać się z analizami płacowymi i zestawieniami wynagrodzeń w danej branży. Profesjonalne podejście do tematu pozwoli nam zaprezentować się z dobrej strony.

3. Przedział finansowy

Udzielając odpowiedzi na pytanie o wysokość wynagrodzenia, przedstawmy przedział kwot. Najpierw określmy, jakie minimum nas satysfakcjonuje. Przeanalizujmy zakres obowiązków i odpowiedzialności wiążącej się z pracą na danym stanowisku. Uwzględnijmy także nasze doświadczenie, kwalifikacje oraz umiejętności. Określmy również, jaka jest wysokość płac w konkretnej branży. W tym celu możemy posłużyć się porównywarką zarobków Pracuj.pl: zarobki.pracuj.pl.

4. Kwota brutto – ile to netto?

W trakcie rozmowy o wysokości wynagrodzenia, rekruterzy najczęściej posługują się kwotami brutto, które ostatecznie zostaną pomniejszone o wysokość składek i zaliczkę na podatek dochodowy. Wymiar potrąconej sumy zależy m.in. od rodzaju umowy, na podstawie której mamy zostać zatrudnieni. Aby określić, ile wypłaty netto pozostanie do naszej dyspozycji, możemy posłużyć się kalkulatorem wynagrodzeń Pracuj.pl: https://kariera.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen/. Warto sięgnąć po takie narzędzie, jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie: „Brutto, ile to netto?”.

5. Przygotowanie do negocjacji

Przed podjęciem rozmów o wynagrodzeniu zorientujmy się, z czego składa się nasza pensja. Do podstawy często dochodzą dodatkowe elementy, np. premie. Zanim odrzucimy ofertę pracy ze względu na podstawę wynagrodzenia, dowiedzmy się, jaka jest wysokość ewentualnych dodatków oraz jakie benefity i świadczenia oferuje potencjalny pracodawca. Przeanalizujmy także inne korzyści pozapłacowe, takie jak wyzwania zawodowe, możliwość rozwijania określonych kompetencji, zdobywania wiedzy itd.

Pracuj.pl

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Rosyjscy hakerzy atakują Polskę w przeddzień wyborów samorządowych. Celem infrastruktura komunikacyjna Polski

AktualnościWiadomości

Jak zapobiegać kradzieży danych podczas podróży służbowych

AktualnościWiadomości

Zestresowany pracą? Dzięki Job Crafting możesz to zmienić

AktualnościWiadomości

Pożegnanie strajków: Lufthansa i Verdi kończą spór dotyczący rokowań zbiorowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: