Szef z grobową miną wręcza wypowiedzenie. To jeden z bardziej stresujących momentów w życiu. Co zrobić, żeby przeżyć – początkowy szok, pierwsze dni bez pracy? O tym, dlaczego warto dokładnie planować sobie dzień i przejrzeć telefon w poszukiwaniu starych znajomych opowiada nam Izabela Kielczyk, psycholog biznesu i coach.

Jak poradzić sobie z pierwszymi dniami po utracie pracy? Rzucać się od razu w wir poszukiwań nowej, a może pozwolić sobie na odpoczynek?

I.K.: W czasach niestabilnej sytuacji na rynku pracy przede wszystkim warto być ciągle czujnym, trzymać rękę na pulsie. Przeglądajmy ogłoszenia o pracę z naszej branży. Zaktualizujmy CV, zainwestujmy w szkolenia. Od czasu do czasu możemy nawet iść na rozmowę rekrutacyjną do innej firmy. Dzięki temu będziemy lepiej przygotowani na ewentualną sytuację utraty pracy. Jak spędzimy pierwsze dni czy tygodnie po zwolnieniu, zależą od naszego charakteru. Zadaniowcy nie lubią niczego rozpamiętywać, od razu układają plan i zabierają się do działania. Inni muszą ochłonąć, dać sobie kilka dni oddechu, pogadać z bliskimi osobami, wypłakać się. Niedobrze jednak, aby ta przerwa była zbyt długa.

Nagle mamy dużo wolnego czasu, z którym nie mamy co zrobić. Jak sobie z tym radzić?

I.K.: Ułóżmy sobie harmonogram dnia. Zdecydujmy, ile czasu poświęcimy na aktualizację CV, przeglądanie ogłoszeń, wysyłanie aplikacji. Zaplanujmy, kiedy zajmiemy się swoim wizerunkiem w Internecie – np. założymy konto na serwisie zawodowym. Ważne też, aby mieć trochę czasu dla siebie – przypomnieć sobie dawne hobby czy chociażby pójść na spacer, na który nigdy wcześniej nie było miejsca w naszym napiętym planie dnia. Wychodźmy też do ludzi! Otaczajmy się życzliwymi nam osobami, odnówmy stare znajomości. Może się okazać, że ktoś będzie mógł nam pomóc także zawodowo albo wesprzeć radą. Wśród najbliższych nie unikajmy mówienia o tym, że jest nam ciężko.

Czy zwolnienie z pracy można przekuć w życiową szansę? Już niebawem na naszym blogu!

Wszystkich szukających nowej pracy oraz tych, którzy lubią trzymać rękę na pulsie i być z rynkiem pracy na bieżąco, polecamy  wyszukiwarkę ofert pracy: www.pracuj.pl/praca