Na czym najbardziej zależy manipulantom, na kontroli.  Właściwie każdy może manipulować lub być zmanipulowanym: rodzice, kochankowie, mężowie, żony, przyjaciele, dzieci, pracownicy lub pracodawcy. Warto pamiętać, że każdy związek, który opiera się na manipulacji zmierza do klęski. Z tego powodu musisz nauczyć się rozpoznawać manipulantów i dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić. Tylko wiedza o tym, jak nie dać sobą manipulować pozwoli ci zachować zdrowie umysłowe i psychiczne. 

  1.  Określ zachowania manipulacyjne. Manipulanci są dobrzy w jednej rzeczy: kontrolowaniu innych. Ich taktyki są różne, ale cel pozostaje zawsze ten sam: zmanipulować kogoś tak, by zrobił to, czego manipulator chce. Zachowania manipulacyjne mogą dotyczyć gróźb, komplementów, wywoływania poczucia winy lub poniżania. Manipulator może trzymać cię w niepewności okazując ci na przemian przesadną sympatię i oczarowanie oraz chłód i gniew. Jeśli w czyimś towarzystwie często czujesz się zestresowany lub rozdrażniony, może okazać się, że jesteś zaangażowany w manipulacyjny związek. 
  1. Zbadaj, w jaki sposób dajesz sobą manipulować. Sporządź listę rzeczy, które zrobiłeś na prośbę manipulanta i tych, których odmówiłeś. Napisz jak za każdym razem się czułeś. 
  1. Określ w jakie czułe i słabe punkty uderza manipulant.Na przykład, jeśli jesteś osobą szczodrą i troskliwą, może on zasugerować, że niespełnienie jego prośby oznacza, że jesteś samolubny i egoistyczny. 
  1. Przestań usprawiedliwiać manipulanta. Jeśli za jego zachowanie obwiniasz nieszczęśliwe dzieciństwo, wiedz, że taka wymówka jest częścią jego strategii. Strzeż się ludzi, którzy cały czas grają ofiary. 
  1. Odrzucaj pozornie atrakcyjne oferty pomocy finansowej, zawodowej czy jakiejkolwiek innej.Dla manipulanta zawsze jest „coś za coś”. Prezenty, które ci oferuje mają służyć uzyskaniu od ciebie czegoś w zamian. 
  1. Bądź asertywny. Zawsze odmawiaj w sposób grzeczny i racjonalny. 
  1. Ustal granice i trzymaj się ich. Musisz nabrać emocjonalnego dystansu do samego siebie. Inaczej nie będziesz mógł poradzić sobie z mającymi cię zmanipulować komentarzami lub zachowaniami. 
  1.  Nie akceptuj kłamstw ani półprawd.W dyskusji kieruj się logiką, a nie emocjami. Jeśli to konieczne, zakończ spór stwierdzeniem „zgadzam się” lub „jestem innego zdania”. Trzymaj się swoich poglądów. Przygotuj się na powtarzanie swojego stanowiska wiele razy, zanim manipulant ostatecznie zdecyduje się odpuścić. 
  1. Bądź gotowy na eskalację konfliktu.Manipulant nie odda kontroli bez walki. Usłyszysz jak bardzo jesteś podły i jak strasznie ranisz go swoim egoistycznym zachowaniem. Działania manipulanta mogą być gorsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Może on również całkowicie zrezygnować z kontaktów z tobą. Wytrwaj w swoich postanowieniach. Nie wchodź w sprzeczki i nie daj się podejść.
  2.  Określ, w jaki sposób manipulant zareaguje na zmianę twojego zachowania. Niektóre osoby dostrzegą swoje błędy i docenią korzyści płynące z bardziej partnerskich relacji. Uważaj jednak. Inni mogą nie znieść porażki i szukać nowych sposób przejęcia kontroli nad twoim życiem. Gdy w końcu uporasz się z manipulantem poczujesz przypływ optymizmu, siły i energii, uświadomisz sobie ze to ty jesteś odpowiedzialny za swój los.