Wiele osób ubiegających się o pracę – szczególnie w obszarze IT – nie przykłada zbyt dużej wagi do listu motywacyjnego. Niektórzy zupełnie pomijają ten krok lub piszą puste, często powielane treści, które nic nie wnoszą w procesie rekrutacji na dane stanowisko. Niewielu porywa się na stworzenie dopasowanego do stanowiska listu, a to niekiedy kosztuje utratę szansy na zdobycie wymarzonej pracy – mówi Elena Maevskaya, HR Manager w Preply.com.

List motywacyjny: dlaczego jest konieczny?

Aby zrozumieć, jakie znaczenie ma list motywacyjny, radzę wcielić się w HR-managera. Tekst listu –czyli pierwsza rzecz, którą widzimy po otwarciu skrzynki pocztowej, tworzy wrażenie osoby, która aplikuje. Jeśli jest dobrze napisany, a kandydat wykazuje zainteresowanie projektem, rekruter może nawet zamknąć oczy na pewne niedoskonałości i uznać to za drugorzędną kwestie, którą można nadrobić.

Spróbuj sam spisać na kartce korzyści, jakie odniesie pracodawca, jeśli Cię zatrudni. Dobry list motywacyjny powinien zawierać odpowiedzi na dwa pytania: co zyska firma, do której aplikujesz i dlaczego akurat Ty, spośród kilkunastu innych kandydatów, nadajesz się najlepiej. Ta informacja może pomóc HR ustalić, czy Twoje cele są tożsame z celami zespołu i czy ta współpraca będzie produktywna. Tak naprawdę list motywacyjny jest kwintesencją Twoich przydatnych cech i uprzejmości.

Jak napisać list motywacyjny, aby dobrze wystartować

Dynamicznie rozwijający się startup rozszerza działalność o nowe kraje. W związku z tym, przyszły członek zespołu musi mieć motywację, która pozwoli budować kolejne etapy rozwoju firmy, pracując jako część spójnego mechanizmu. 1 + 1 = 11 –tak zazwyczaj wygląda dynamika pracy zespołu startupowego.

Kandydat, który wskazał większe niż pozostali zainteresowanie stanowiskiem jest już o krok dalej niż jego konkurenci. Pasja do pracy i autentyczna satysfakcja z rozwoju znaczą niekiedy więcej niż twarde umiejętności, które można nabyć. Dlatego podczas rekrutacji ważne jest aby poznać ścieżkę rozwoju kandydata, czego się nauczył i z jakich osiągnięć jest najbardziej dumny.

Przykład prawidłowego listu motywacyjnego: długość i forma

Oto prawdziwy przykład listu. Zaprosiliśmy tę osobę na rozmowę, a teraz pracujemy jako zespół.

Cześć,

Mam na imię Nastya, widziałem na Facebooku Twój post o poszukiwaniu kandydata na stanowisko Designer. Od trzech lat pracuję dla startupów i mam okazję obserwować, w jaki sposób kompetencje zespołu decydują o przyszłości projektu. Przez pięć lat pracowałem jako dyrektor artystyczny w agencji reklamowej i jako Graphic Designer w trzech młodych firmach. Stworzyłem kilka mobilnych i webowych aplikacji oraz zaprojektowałem kompleksowe interfejsy dla klientów korporacyjnych.

 

Moje projekty: (portfolio referencji)

 

Chcę pracować z ludźmi, którzy podobnie myślą, z szefem, który nie ogranicza kreatywności projektanta, ale wskazuje kierunek. Dla mnie istotny jest performance produktu, bez wymówek.

Czy możemy porozmawiać?

Jak widać, w kilku zdaniach Nastya był w stanie zmieścić wszystkie kluczowe informacje: doświadczenie, wiedza, dlaczego powinniśmy go zatrudnić i co motywuje ją do pracy. I oczywiście link do portfolio, który pozwala natychmiast ocenić poziom profesjonalizmu.

Czego nie robić? Najczęstsze błędy

Błędy, które popełniają kandydaci można podzielić na kilka grup. Są to dość typowe, dzięki czemu możemy łatwo sobie z nimi radzić. Przyjrzyjmy się im.

„kopiuj-wklej” jest słabe

Nie wygląda to przekonująco, gdy ten sam list został skopiowany do wielu odbiorców. Lepiej, gdy kandydat wykazał się choć trochę i skoncentrował na umiejętnościach, które będą przydatne akurat w tej konkretnej firmie. Czytając list motywacyjny, HR-manager ocenia każdy argument z kategorii „dlaczego nam go zatrudnić?”.

Nie zapomnij o etykiecie

Byłoby wspaniale, jeśli zaczniesz list imiennym zwrotem do adresata. Zwykle w opisie stanowiska pracy są podane dane osoby kontaktowej. Jeśli nie – postaraj się je znaleźć – wystarczy oczywiście imię i nazwisko osoby rekrutującej. Linkedin również przyjdzie z pomocą.

Zamiast „zrobiłem” napisz „pracuję nad tym”

Innym częstym błędem jest formułowanie umiejętności i doświadczenie w formie „ja zrobiłem” zamiast „ja robię”. Rezultaty są ważne, ale w branży startupowej produkt jest w fazie wiecznego developmentu i udoskonalania, to proces a nie gotowy wynik i tak należy o tym mówić.

Oto dobry przykład: „w ramach projektu X i Y stworzył swoją własną listę kontrolną projektu w celu zmniejszenia czasu pracy o 30%.” Istnieją dwa konkretne wyniki plus plusbonus – to pokazuje inicjatywę pracownika, jego wydajność i zdolność do wykonywania analizy własnej pracy.

Co więcej?

Byłoby miło wiedzieć trochę o kulturze korporacyjnej w danej firmie. Dzisiaj te niuanse są łatwe do znalezienia choćby na portalach społecznościowych. Jeśli już na etapie listu motywacyjnego ktoś przestrzega przyjętego stylu komunikacji, to jest to urzekające.

I jeszcze jedno: każdy pracodawca chce przyciągnąć ludzi, którzy mają pasję. Jesteś zaangażowany w jakiś rodzaj sportu? Uwielbiasz podróże? Napisz o tym na krótko pod koniec listu J