Wynagrodzenie prezydenta USA wynosi 400 tys. dolarów rocznie, czyli ok. 33,3 tys. dolarów na miesiąc. Fundusz na wydatki służbowe stanowi dodatkowe 50 tys. dolarów. Głowa państwa, która wraz z rodziną mieszka w Białym Domu, może korzystać z prywatnego pancernego samochodu i samolotów. Prezydentowi przysługuje również ochrona osobista.

Majątek Donalda Trumpa

Oświadczenia majątkowe prezydentów Stanów Zjednoczonych, a także innych urzędników, znajdują się na stronie internetowej Białego Domu: https://www.whitehouse.gov/financial-disclosures. Osoby, które rezydują z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie,  dysponują najwyższymi majątkami w historii amerykańskiej administracji – jak podaje stacja telewizyjna CBS News. Największą część fortuny prezydenta Stanów Zjednoczonych stanowią nieruchomości. Miliarder zarządza siecią hoteli, kasyn czy pól golfowowych. Jedną z kluczowych inwestycji rodziny Trumpów jest Trump International Tower Chicago, uważany za najbardziej luksusowy wielkomiejski hotel w USA.

Głośnym wydarzeniem było zrzeczenie się przez Donalda Trumpa wynagrodzenia należnego głowie państwa. Miliarder zadeklarował w kampanii wyborczej, że nie zamierza korzystać z należnego mu prawa do pensji za sprawowanie urzędu. Po objęciu urzędu potwierdził swoją decyzję. Prezydenckie wynagrodzenie przekazuje na cele charytatywne. Wcześniej na taki krok zdecydowali się Benito Hoover oraz John F. Kennedy.

Według najnowszego rankingu przedstawiającego 400 najbogatszych Amerykanów – opracowanego przez magazyn „Forbes” – majątek Trumpa w 2017 r. zmniejszył się o 600 mln dolarów w porównaniu z rokiem 2016. To sprawiło, że amerykański prezydent spadł z miejsca 156 na 248 (https://www.forbes.com/sites/luisakroll/2017/10/17/forbes-400-2017-americas-richest-people-bill-gates-jeff-bezos-mark-zuckerberg-donald-trump/#2267a4dd5ed5).

Zarobki prezydenta USA

Z informacji dostępnych na stronie www.whitehouse.gov wynika, że roczne wynagrodzenie prezydenta Stanów Zjednoczonych to 400 000 dolarów brutto, czyli ok. 33,3 tys. dolarów miesięcznie. Oprócz tego głowie państwa przysługuje 50 tys. dolarów na wydatki służbowe i rozrywkę. Prezydent porusza się opancerzoną limuzyną, w asyście ochrony. Do jego dyspozycji pozostają również samoloty. W czasie trwania kadencji para prezydencka mieszka w Białym Domu, podzielonym na część reprezentacyjną i prywatną. Budynek posiada dwa piętra podziemne, gdzie mieszczą się pomieszczenia gospodarcze i magazyny oraz schron.

Prezydent ma prawo czerpać korzyści majątkowe również z innych źródeł. Barack Obama zwiększył swój dochód, wydając książkę. Takie działania podejmowali też inni ustępujący prezydenci. Stan posiadania Obamy powiększył się także po otrzymaniu Pokojowej Nagrody Nobla w 2009 roku. Wymiar finansowy wyróżnienia w tym czasie wynosił 10 mln szwedzkich koron