Jak wynika z analizy firmy Forrester Mideyar Global Tech Market Outlook For 2017 To 2018, światowy rynek technologii IT przekroczy w tym roku wartość trzech bilionów dolarów. To zasługa dobrych nastrojów w gospodarce, rosnącego popytu na usługi chmurowe i doradcze.

Wzrosty w niemal każdej kategorii

Światowy rynektechnologii ma wzrosnąć w porównaniu do 2017 r. o 4%. Jak przekonują analitycy Forrestera, największe wzrosty będziemy obserwować w segmencie oprogramowania i usług konsultingowych związanych z wdrażaniem technologii informatycznych, na które przedsiębiorstwa przeznaczą w tym roku o 6% więcej pieniędzy niż w 2017 r. Sprzedaż sprzętu i urządzeń IT zwiększy się o 3%, a zainteresowanie outsourcingiem i usługami telekomunikacyjnymi wzrośnie o 2,2% w porównaniu do ubiegłego roku.

– Największe wzrosty w segmentach oprogramowania i usług konsultingowych nie są zaskoczeniem, biorąc pod uwagę rosnącą popularność wynajmu aplikacji w modelu SaaS (Software as a Service) i dzierżawy infrastruktury, czyliIaaS(Infrastructure as a Service), co widocznejest także w Polsce.W Atmanie od lat notujemy stały wzrost przychodów m.in. z usług serwerów dedykowanych –w ostatnim raportowanym okresie finansowym (trzy pierwsze kwartały2017 r.) było to 23% rok do roku. Rosnący popyt na specjalistyczną wiedzęz zakresu technologiiIT jest z kolei efektemkoniecznościszybkiej cyfryzacji, czyli dotrzymania kroku globalnemu rozwojowi nowych technologii, przy jednoczesnym deficycie specjalistów tej branży. Firmom coraz trudniej jest się odnaleźć w technologicznym wyścigu i nie mogą już polegać wyłącznie na własnych zasobach – tłumaczy Robert Mikołajski z Atmana, lidera polskiego rynku data center.

Warto zaznaczyć, że bardzo duży udział we wzrostach będą miały rynki Centralnej i Zachodniej Europy. Sprzedaż wszystkich produktów i usług sklasyfikowanych w zbiorczym pojęciu Forresterajako „Business Technologies” (BT) powiększy się w tym regionie aż o 34%.

Sprzyjająca koniunktura

Zdaniem analityków firmy Forresterimponującą wartość rynku IT uda się przekroczyć głównie za sprawą powrotu światowej gospodarki do normalności, po szeregu ekonomicznych i politycznych wydarzeń, które wstrząsnęły rynkami w 2016 r. Obecna sytuacja sprzyja inwestycjom w technologie. Poza prognozowanym wzrostem gospodarczym istotne znaczenie będzie miało także szybsze odchodzenie firm i organizacji od wdrożeń on-premise na rzecz adaptacji rozwiązań chmurowych. Więcej projektów cyfryzacyjnych dotyczyć będzie tzw. back-office, czyli zaplecza administracyjnego przedsiębiorstw. Wydatki na systemy do zarządzania relacjami z klientami (CRM), analitykę ich profili czy platform e-commerce stanowić będą 28% wszystkich globalnych wydatków natechnologie.

Blockchain i kryptowaluty w natarciu

Analizując sytuację na rynku technologii w dłuższej perspektywie, segmentem rozwiązań szczególnie wartym obserwowania będzie technologia blockchaini kryptowaluty. Ten rynek, jak donosi opublikowany na początku roku raport Royal Bank of Canada, na przestrzeni najbliższych piętnastu lat powinien wzrosnąć trzynastokrotnie, osiągając do tego czasu wartość aż 10 bilionów dolarów.