W biznesie i korporacjach ale także i polityce  coraz większe sukcesy odnoszą osoby o psychopatycznej osobowości. Dlaczego? Ponieważ najważniejszy jest dla nich cel, bez względu na środki, dzięki którym go osiągną. Jak zatem rozpoznać szefa psychopatę?

Jak rozpoznać szefa psychopatę?

Niełatwo rozpoznać szefa psychopatę, ponieważ osoba o osobowości psychopatycznej wyróżnia się dużym urokiem osobistym, elokwencją i dowcipem. Dzięki temu szybko zaskarbia sobie sympatię innych.

Kłamstwo dla psychopaty to rzecz naturalna – mówi nieprawdę bez widocznych emocji. Przy tym na próżno szukać u niego wyrzutów sumienia. Jeśli przyłapiesz go na kłamstwie, to zrobi wszystko, aby przekonać cię, że źle musiałaś go zrozumieć.

Szef psychopata jest mistrzem w manipulowaniu ludźmi dla osiągnięcia własnych celów. Napędzają go do działania osoby słabsze i uległe, takie przy których jeszcze mocniej czuje swoją władzę. Będzie je wykorzystywał do granic możliwości, np. jeśli wie, że jego pracownik potrzebuje pieniędzy na kształcenie dziecka, będzie mu o tym przypominał, bez skrupułów zmuszając do pracy po godzinach.
I w końcu, szef psychopata jest bardzo pewny siebie, a o swoje niepowodzenia i błędy obwinia pracowników.Na próżno też szukać u takiej osoby empatii. Jeśli więc szef psychopata widzi, że z powodu np. problemów rodzinnych pracownik jest mniej wydajny, to nie współczuje, ale szuka możliwości zastąpienia go kimś innym. I nie ma z tego powodów wyrzutów sumienia. Niestety czasami nawet czerpie radość z czyichś problemów.

Sposoby na szefa psychopatę?

Wyznacz granice, których szef nie będzie mógł przekraczać. Bądź też czujna na jego manipulacje. Dzięki temu, po kilku nieudanych próbach grania na twoich emocjach, szef psychopata powinien odpuścić.

Unikaj też konfrontacji. Jeśli przyłapałaś go na kłamstwie, to nie staraj mu się tego udowodnić, bo i tak przegrasz. Powiedz po prostu, że np. źle zrozumiałaś jego słowa.

Szef psychopata myśli w kategoriach zysków i strat, dlatego – przedstawiając swój pomysł – należy mu je wskazać. Trzeba mówić konkretnie, używając przy tym języka biznesowego. Nie wolno używać słów: „chyba”, „tak mi się wydaje”, czyli takich, które mogłyby świadczyć, że nie jesteś do końca pewna swoich racji.

W kontaktach z szefem psychopatą nie ma też miejsca na emocje, ponieważ mogą być one wykorzystane przeciwko tobie. Jeśli jednak czujesz, że nie jesteś w stanie pracować dla takiego szefa, to warto rozważyć zmianę działu lub pracy. Inaczej, odbije się to na twoim zdrowiu psychicznym i fizycznym.

źródło: Sukces na szpilkach