Emirates SkyCargo i linie Cargolux Airlines podpisały list intencyjny w sprawie strategicznej współpracy operacyjnej w zakresie przewozów lotniczych cargo. To pierwsze w branży porozumienie tego rodzaju pomiędzy linią lotniczą cargo a wyspecjalizowanym oddziałem realizującym loty towarowe, umożliwiające współpracę między dwoma przewoźnikami, która przyniesie korzyści klientom dzięki połączeniu mocnych stron obu linii, ich możliwości oraz wspólnych wartości. List podpisano podczas targów Air Cargo Europe w Monachium w obecności ministra zrównoważonego rozwoju i infrastruktury Luksemburga, Francois Bauscha.

Na mocy porozumienia Emirates SkyCargo i Cargolux zamierzają współpracować przy różnych aspektach operacyjnych, dotyczących między innymi:

  • Zdolności przewozowej samolotów: Emirates SkyCargo będzie korzystał z samolotów Boeing 747F linii Cargolux.  W ten sposób Emirates SkyCargo ma zapewniony dostęp do Boeingów 747F, dzięki czemu może obsługiwać klientów chcących przewieźć ładunek ciężki/wielkogabarytowy wymagający dodatkowej zdolności przewozowej lub załadunku przez dziób samolotu, uzupełniając własną flotę towarowych Boeingów 777.
  • Umów block space i interline: Obaj przewoźnicy rozszerzą porozumienia block space i interline na swoje siatki połączeń, zapewniając sobie wzajemnie zdolność przewozową na trasach, na których do tej pory nie wykonywali lotów. Dzięki temu obie linie zaoferują swoim klientom większy zasięg przewozów z kluczowych rynków produkcyjnych na rynki konsumenckie. Cargolux uzyska dostęp do siatki dystrybucyjnej Emirates SkyCargo poprzez usługi cargo realizowane w częstych rejsach pasażerskich do ponad 150 kierunków w 83 krajach, natomiast linie Emirates będą mogły skorzystać z miejsca na głównym pokładzie samolotów B747 w ramach połączeń obsługiwanych przez Cargolux.
  • Połączeń między lotniskami i przeładunku: Emirates SkyCargo rozpocznie loty towarowe do Luksemburga w czerwcu tego roku. Ładunek przewożony zarówno przez Emirates SkyCargo, jak i Cargolux będzie przeładowywany na jednym lotnisku w Luksemburgu.  Ponadto Cargolux zwiększy częstotliwość rejsów samolotów towarowych na lotnisko Dubai World Central (DWC) z trzech tygodniowo, aby usprawnić komunikację między dwoma portami cargo. Dodatkowo samoloty towarowe Cargolux latające na lotnisko DWC będą obsługiwane przez Emirates SkyCargo.

Współpraca na obu lotniskach umożliwi sprawny transport cargo pomiędzy dwoma przewoźnikami. Ułatwiony będzie także przewóz produktów szczególnie wrażliwych, takich jak leki, ponieważ obydwaj przewoźnicy mają certyfikat zgodności z wytycznymi dotyczącymi dobrej praktyki dystrybucyjnej (GDP) UE w zakresie produktów leczniczych do stosowania u ludzi. Ponadto połączenia między Dubajem i Luksemburgiem wzmocnią pozycję obu lotnisk jako ważnych węzłów logistycznych i ośrodków dystrybucyjnych w regionach, w których się znajdują.

W Emirates SkyCargo dbamy o to, aby zajmować czołową pozycję wśród linii lotniczych cargo, zapewniając naszym klientom produkty i usługi na najwyższym poziomie. Współpraca z tak dużymi, renomowanymi i specjalistycznymi liniami lotniczymi cargo jak Cargolux, których atuty uzupełniają nasze własne możliwości, pozwoli nam rozszerzyć ofertę produktów i przyniesie dodatkowe korzyści naszym klientom – powiedział Nabil Sultan, Divisional Senior Vice President Emirates, Cargo.

Linie Cargolux niezmiernie cieszą się z nawiązania współpracy z Emirates SkyCargo. Jako jeden z czołowych przewoźników na świecie, Emirates SkyCargo, podobnie jak Cargolux, jest ważnym graczem w branży, a nasze połączone możliwości pozwolą nam zaoferować usługi, których samodzielnie nie bylibyśmy w stanie świadczyć – powiedział Richard Forson, prezes linii Cargolux. – Wybór linii Cargolux jako partnera przez linie Emirates SkyCargo świadczy o tym, że nasze działania na rzecz jakości i dbałość o klienta zostały zauważone i docenione – dodał.

Współpraca nie tylko pozwoli przewoźnikom rozszerzyć ich ofertę, ale także stosować najlepsze praktyki w zakresie przeładunku i transportu cargo.

O Emirates SkyCargo

Emirates SkyCargo to oddział cargo należący do Emirates i największe linie lotnicze cargo na świecie. Przewoźnik zapewnia połączenia do ponad 150 miast w 83 krajach na sześciu kontynentach. Do obsługi cargo wykorzystuje flotę Emirates złożoną z blisko 260 samolotów szerokokadłubowych, w tym 15 towarowych – 13 Boeingów 777-F i dwóch Boeingów 747-400ERF. Słynąc z najwyższej jakości produktów logistycznych dla przedsiębiorców, Emirates SkyCargo dba o zadowolenie klientów poprzez innowacyjność, elastyczność i ciągłe ulepszanie swoich usług.

O liniach Cargolux

Cargolux to luksemburskie linie lotnicze cargo dysponujące nowoczesną i wydajną flotą towarową złożoną z 14 Boeingów 747-8 i 12 Boeingów 747-400. Międzynarodowa siatka połączeń Cargolux obejmuje 90 kierunków, z czego przewoźnik wykonuje regularne loty towarowe do około 70. Linie mają ponad 85 biur w przeszło 50 krajach i obsługują rozbudowaną siatkę połączeń realizowanych przez samochody ciężarowe do ponad 250 kierunków, a także wykonują loty czarterowe w wymiarze całkowitym i częściowym. Cargolux oferuje także usługi serwisowe w swoim nowoczesnym dwustanowiskowym hangarze w Luksemburgu. Przewoźnik specjalizuje się w obsłudze liniowej i bazowej samolotów typu B747, włącznie z przeglądami typu C. Oferuje szereg specjalistycznych usług serwisowych i ma pozwolenie na obsługę samolotów Boeing 777. Grupa Cargolux zatrudnia blisko 1 900 osób na całym świecie.