Nie działają systemy SRP, CEPiK, ePUAP oraz nie są dostępne serwisy rządowe takie, jak Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, cepik.gov.pl, epuap.gov.pl. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o awarii. 

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało na swojej stronie i na Twitterze o awarii systemów rządowych: “Dziś od godzin porannych niedostępne są serwisy Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, cepik.gov.pl, epuap.gov.pl. Niedostępne są także systemy SRP, CEPiK oraz ePUAP. Trwają intensywne prace nad usunięciem awarii. Przepraszamy za utrudnienia.”

Z różnych części kraju spływają powiadomienia o wstrzymanych procesach rejestracji pojazdów. Kurier Lubelski podaje, że z uwagi na awarię systemu CEPiK bardzo trudno jest dziś zarejestrować auto. Miasto Białystok podaje, że mieszkańcy mogą mieć również problemy z załatwieniem aktu urodzenia, zgonu, spraw meldunkowych.

SRP, czyli System Rejestrów Państwowych łączy pięć rejestrów: PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych, Rejestr Stanu Cywilnego, System Odznaczeń Państwowych, Centralny Rejestr Sprzeciwów. To oznacza, że problemy mogą się pojawić podczas np. wyrobienia dowodu osobistego czy uzyskania aktów stanu cywilnego.

 

bankier.pl