Im wyższe stanowisko, tym mniej kobiet. W świecie finansów i inwestycji taki pogląd często znajduje odbicie. Piękna płeć nadal spotyka się ze „szklanym sufitem”, będącym podstawowym hamulcem w rozwoju kariery zawodowej. Są jednak wyjątki, które potwierdzają regułę. Cztery finansistki – Anna Pałejko, Iwona Wojtczak, Monika Wrzodak i Agnieszka Strzelczyk od kilku lat konsekwentnie rozwijają swoje zawodowe kariery w strukturach jednego z największych, polskich funduszy inwestycyjnych – Quercus TFI.

A.Strzelwczyk

‘’To, że większość znanych na świecie traderów to mężczyźni, nie znaczy, że w szeregach finansistów nie ma miejsca dla kobiet. Oczywiście wymaga to od nas ogromnego poświęcenia i często dodatkowego wysiłku, aby udowodnić swoją wartość‘’ – podkreśla Agnieszka Strzelczyk, która oprócz certyfikatu księgowego i 13 lat pracy w sektorze finansowym (teraz w departamencie Operacyjnym funduszu), nadal pokazuje kobiecą siłę z powodzeniem pokonując kolejne półmaratony.

Badania organizacji Association of Accounting Technicians (AAT) pokazują, że wśród barier, które blokują sektor finansowy w uzyskaniu „równowagi” pomiędzy płciami, wymienia się m.in. męską solidarność, dominację mężczyzn na stanowiskach seniorskich oraz przypisywanie kobietom wyłącznie roli przyszłych matek.

Europa i Polska stara się sukcesywnie wprowadzać politykę parytetową w tym zakresie. Za wzór może służyć przykład Norwegii, której rząd przed kilkunastu laty wprowadził ustawę zakładającą promowanie kobiet w zarządach spółek. W literaturze anglosaskiej istnieje nawet określenie „inteligencja genderowa” (ang. genderintelligence), którego mianem określa się przedsiębiorstwa stawiające właśnie na równość szans pomiędzy kobietami a mężczyznami.

A.PaBejko1

Quercus TFI wydaje się należeć do grona takich firm. Wraz z rozwojem organizacji obecność kobiet stała się normą. Począwszy od zarządzania sprawami administracyjnymi, nadzorem nad aspektami prawnymi aż po część inwestycyjną – kobiety w funduszu Quercus na stałe wpisały się w obraz firmy. Anna Połejko, zanim pojawiła się w dziale prawnym Quercus TFI, była laureatką XII edycji konkursu organizowanego przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami na najlepsze prace dotyczące tematyki funduszy inwestycyjnych. Doświadczenie zawodowe zdobywała świadcząc usługi prawne na rzecz domu maklerskiego i towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Teraz oprócz pracy zawodowej redaguje blog dotyczący tematyki rynku kapitałowego.

I.Wojtczak1

Iwona Wojtczak, odpowiedzialna za zapewnienie właściwego funkcjonowania zaplecza administracyjnego funduszu, od 10 lat pracuje w zdominowanym przez mężczyzn świecie finansów. Ale – jak twierdzi – wolę walki i siłę charakteru ukształtował w niej sport. ‘’Wieloletnie treningi KravMagi, pływania i udział w zawodach w klubie strzelectwa sportowego przyzwyczaiły mnie do konkurencji w męskim gronie’’ – podkreśla.  Prywatnie Iwona jest feministką, zwolenniczką równouprawnienia i pacyfistką.

MonikaWrzodak-Q

Dzisiaj kobiety są równorzędnym partnerem biznesowym. Istnieje wiele organizacji, które wprowadzają różnorodne programy wspierające rozwój ich karier w miejscu pracy, dążąc jednocześnie do wyrównywania szans i znoszenia nierówności. Niektóre zawody utożsamiane tylko z płcią męska, dziś wykonywane są przez kobiety. Tak jak nadzór nad agentem transferowym w funduszu inwestycyjnym, która dziś leży w gestii Moniki Wrzodak, Dyrektora ds. Obsługi Operacyjnej Quercus TFI.‘’10 lat temu finanse zdominowane były  przez mężczyzn. Teraz w branży mam coraz więcej koleżanek ”- potwierdza Monika Wrzodak