Rekruter wybiegający z rozmowy kwalifikacyjnej z krzykiem? Chyba nikt nie chciał by tego doświadczyć. I choć tak dramatyczne sytuacje raczej się nie zdarzają, to jednak warto wiedzieć, czego na rozmowie kwalifikacyjnej unikać, aby nie zaprzepaścić swoich szans na przejście do kolejnego etapu albo nawet na nową pracę.

Serwis Career Builder przeprowadził ankietę wśród pracowników, którzy zajmują się rekrutacją – wskazali w niej zachowania, którymi kandydaci najbardziej podpadają na rozmowie rekrutacyjnej.

Oto kilka najpopularniejszych błędów, które popełniają kandydaci do pracy:

1. Okazywanie znudzenia

To największy grzech. Rekruter nie może odnieść wrażenia, że osoba ubiegająca się o pracę nie jest w rzeczywistości zainteresowana ofertą i tym, co rozmówca może przekazać na temat stanowiska i firmy. Ważne jest też, aby wypowiadać się w sposób interesujący o sobie.

2. Odbieranie telefonu albo odpisywanie na smsa

Nawet jeśli powiemy „przepraszam”, nie na wiele to się zda. Telefon na rozmowie o pracę nie powinien nawet dzwonić – jeśli już zaliczymy taką wpadkę, powinniśmy jak najszybciej go wyłączyć, nie myśląc nawet o odbieraniu ani tym bardziej odpisywaniu na smsa.

3. Nieodpowiedni strój

Niby drobiazg, a wiele może popsuć. Generalna zasada jest taka, że rekruter powinien skupiać się na tym co mówisz, a nie na Twoim stroju. Więc nawet jeśli masz ulubiony ogniście różowy szalik w wielkie żółte grochy, z którym ostatnio się nie rozstajesz, jadąc na rozmowę kwalifikacyjną, zostaw go w domu.

4. Oczernianie poprzedniego pracodawcy

Twojemu nowemu potencjalnemu pracodawcy łatwo postawić się sytuacji poprzedniego. Dlatego nawet zapytani o powody do niezadowolenia z poprzedniej pracy, powinniśmy bardzo uważać na dobór słów, aby nie powiedzieć odrobinę za dużo.

5. Nieodpowiednia mowa ciała

Brak kontaktu wzrokowego czy chociażby nieodpowiedni uścisk ręki może odjąć kilka punktów z Twojej oceny. Warto unikać nerwowego bębnienia długopisem o stół i pamiętać o najprostszej rzeczy – uśmiechu.

6. Lanie wody

Brak konkretów w Twoich odpowiedziach może zdenerwować rekrutera i – co gorsza – wywołać wrażenie, że traci z Tobą czas. Zdecydowanie lepiej na rozmowach kwalifikacyjnych wypadają kandydaci konkretni, którzy przytaczają przykłady z dotychczasowego życia zawodowego i w krótkich, jasnych zdaniach przedstawiają swoje zalety.

źródło: pracuj.pl