Jedni powiedzą, że kasa nie jest aż tak ważna. Drudzy – że bezsprzecznie pracuje się dla pieniędzy. Większość twierdzi, że praca to nie tylko zarobek, ale nie da się zaprzeczyć, że jest on jej ważnym aspektem. Zapytaliśmy czterech specjalistów, co dla nich liczy się w pracy i jaką rolę odgrywają w ich życiu zawodowym zarabiane pieniądze.

Ania – “Najważniejszy jest dla mnie rozwój zawodowy”

Zmieniając pracę, zawsze zwracam uwagę na to, czego w nowej firmie się nauczę, jak będę mogła się rozwinąć i czy będę mogła awansować – opowiada Ania, która pracuje jako starszy specjalista ds. marketingu w sporym wydawnictwie. – Dlatego jeśli firma nie daje mi takiej możliwości, szukam nowego pracodawcy. Obecna praca jest moją trzecią posadą, zazwyczaj zmieniałam firmy po 2-3 latach. Zawsze dlatego, że nie miałam już możliwości awansu czy robienia nowych rzeczy.

Pieniądze też są ważne – przyznaje Ania. – Szczególnie, że często sama opłacam dodatkowe kursy, a ostatnio studia podyplomowe, bo mój obecny pracodawca ich nie finansuje. Na szczęście w miarę wspinania się po kolejnych szczeblach kariery, rośnie też pensja.

Marek – “Liczy się satysfakcja z dobrze wykonanej pracy”

Jeśli mam wskazać jedną rzecz, to dla mnie kluczowe jest poczucie satysfakcji z pracy – deklaruje Marek, copywriter w jednej z sieciowych agencji reklamowych. – Kiedy widzę swój slogan na billboardzie albo słyszę ułożony przeze mnie dialog w reklamie, czuję, że moja praca ma sens.

Kasa też jest istotna. Mimo że lubię swoją pracę, zależy mi, żeby nieźle zarabiać– dodaje Marek. – Mam dosyć kosztowną pasję, jaką są skoki ze spadochronem, dlatego w tym roku zmieniłem pracę i przeniosłem się z małej agencji reklamowej do sieciowej firmy. Dzięki temu i moje zarobki poszły w górę.

Justyna – “Kluczowa jest dla mnie atmosfera i ludzie, z którymi pracuję”

Dla mnie zawsze najbardziej liczyli się ludzie – mówi Justyna, która zajmuje się rekrutacją w jednej z korporacji. – Dlatego jako kierunek studiów wybrałam psychologię, a potem zajęłam się rekrutacją. Ale jak ważna jest atmosfera w pracy uświadomiłam sobie, kiedy na pół roku trafiłam do firmy, w której czułam się fatalnie. Kompletnie nie dogadywałam się z szefem i zespołem, zupełnie nie umiałam się odnaleźć. Uciekłam stamtąd przy pierwszej nadarzającej się okazji – mimo że nowa praca była mniej płatna i z dużo gorszym dojazdem. Za to atmosfera w niej była o niebo lepsza.

Dla mnie pieniądze nie są na pierwszym miejscu, jednak są ważne – w końcu za coś trzeba żyć. Poprzednią pracę zmieniłam właśnie ze względów finansowych – od 2 lat nie dostałam w niej podwyżki i doszłam do wniosku, że muszę coś z tym zrobić. Teraz jestem zadowolona, bo i pensja wyższa, i atmosfera jest dobra – dodaje Justyna.

Renata – “Jednak kasa jest na pierwszym miejscu”

Po maturze wybrałam mało perspektywiczne finansowo studia – filologię polską – opowiada Renata, dzisiaj menedżerka średniego szczebla w agencji PR. – Mniej więcej na trzecim roku zdałam sobie sprawę, że jednak chciałabym zarabiać więcej niż średnią krajową. Dlatego wybrałam specjalizację przygotowującą do pracy w branży PR. Ostatnie lata studiów przepracowałam za grosze w małych agencjach PR-owych, ale zdobyłam cenne doświadczenie. A już po studiach znalazłam pracę jako account manager w większej firmie. Krok po kroku osiągnęłam przyzwoitą pensję.

Pieniądze są dla mnie ważne, bo mogę prowadzić takie życie, jakie lubię. Sporo podróżuję, dużo wychodzę ze znajomymi, to wszystko kosztuje. Moja praca jest w porządku, ale nie jest moją największą pasją. Pozwala mi natomiast zarabiać przyzwoite pieniądze i to dla mnie podstawa.

pracuj.pl