Gdzie kończy się zawodowa pasja albo poczucie obowiązku a zaczyna pracoholizm? Czy myślenie o służbowych mailach podczas weekendowej wycieczki zdarza się każdemu, a może to sygnał, że należy zgłosić się do terapeuty? 12 sierpnia przypada Dzień Pracoholika – sprawdźcie, komu grozi uzależnienie i czy pracoholik … nadaje się do pracy.

W Polsce problem nie zawsze traktowany jest poważnie – w języku potocznym pracoholik bywa synonimem zaangażowanego i ambitnego pracownika. Tymczasem pracoholizm to choroba, która może skończyć się tragicznie.

Perfekcjonisto, uważaj!

Kto jest najbardziej narażony na uzależnienie od pracy? Jak twierdzą psychologowie, determinujące są cechy charakteru. Szczególnie narażone są osoby ambitne i perfekcjoniści, dla których sukces zawodowy jest głównym wyznacznikiem szczęścia. Wiąże się to z życiem prywatnym, które dla osób najbardziej podatnych na uzależnienie jest zdecydowanie na drugim miejscu. Pracoholizm rzadko dotyka pracowników na stanowiskach podstawowych, dotyczy raczej menedżerów albo dyrektorów.

Zabójcze nowe technologie

Jak pokazują niedawne międzynarodowe badania przeprowadzone przez firmę Accenture, wyjątkowo podatna na pracoholizm jest kadra kierownicza firm związanych z nowymi technologiami – 40% z ich menedżerów uważa się za pracoholików, a ponad 80% pracuje w weekendy. Jeśli więc jesteś menedżerem w firmie technologicznej i w dodatku uważasz siebie za osobę z ambicjami – strzeż się!

Pracoholizm po japońsku

Pracoholizm nie jest problemem zachodniego świata. Karoshi, czyli śmierć z przepracowania, to problem społeczny Japonii, a ostatnio także Chin. W społeczeństwie, gdzie praca 14 godzin dziennie nie jest niechlubnym wyjątkiem, przepracowanie prowadzi do przedwczesnej śmierci tysięcy ludzi rocznie. Karoshi dotyka bardzo często osób młodych – media donoszą o ofiarach nawet dwudziestoletnich.

Czy pracoholik to dobry pracownik?

Jeśli jesteś pracodawcą i myślisz, że zatrudnienie pracoholika to rozwiązanie idealne – będzie bez marudzenia siedział po godzinach i pracował w weekendy za normalną stawkę – to jesteś w błędzie. Osoby uzależnione od pracy nie potrafią zazwyczaj efektywnie pracować w zespole. Źle znoszą stres i nie umieją obiektywnie wycenić ilości pracy, której się podejmują – przyjmą każde zadanie, ale niekoniecznie już dobrze je wykonają. Pracoholik będzie miał też prędzej czy później kłopoty zdrowotne. Wygląda więc na to, że daleko mu do pracownika idealnego.

pracuj.pl